Paříž - Rok před svým znovuotevřením dostala pařížská katedrála Notre-Dame kříž na novou věž, kterou před čtyřmi lety zničil požár. Na střechu věže nyní zbývá položit olověnou krytinu, aby z katedrály mohlo zmizet lešení a příští rok v prosinci mohla znovu uvítat věřící i turisty, informovala agentura AFP.
Věž nad chrámovou lodí byla jednou z částí stavby, kterou spolkly plameny při požáru v dubnu 2019. Restaurátoři a dělníci pracující na obnově chrámu nahradili věž z 19. století její věrnou replikou vytvořenou podle nákresů autora originálu, jímž je francouzský architekt Eugéne Viollet-Le-Duc.
Ve středu pak na věž vynesl jeřáb kříž, s nímž se katedrála tyčí do výšky 96 metrů. Poté, co dostane věž olověnou krytinu, budou moci dělníci rozebrat lešení, které od začátku rekonstrukce zakrývá značnou část stavby.
"Očekávání a příprava na znovuotevření jsou úžasnými symboly naděje v tomto těžkém světě," řekl agentuře AP rektor katedrály Olivier Ribadeau Dumas. Pařížská katedrála není největší ani nejhezčí ve Francii, ale je "vtělením duše národa", dodal. V pátek se katedrálu chystá navštívit prezident Emmanuel Macron, aby zhodnotil postup prací a připomněl, že 8. prosince 2024 bude opět otevřena.
Rekonstrukce vnější části katedrály má být prakticky hotova již příští rok v červenci, kdy Paříž očekává příval návštěvníků během dvoutýdenní olympiády. Poslední práce budou probíhat v interiéru, kde bude mimo jiné potřeba vyladit mohutné varhany s 8000 píšťalami, které jsou největším hudebním nástrojem ve Francii.
Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci či nedopalek cigarety. Památku, chráněnou organizací UNESCO a proslavenou románem Victora Huga Zvoník u Matky Boží, před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně.