Čína přešla od kopírování výrobků ke kopiím celých měst

Vložil
ČTK
19.11.2006 10:55
Čína

Peking

Sung-ťiang (Čína) - Čína, která je často považována za centrum okopírovaných, pirátských výrobků od značkových tašek až po automobily, přidala další položku na seznam napodobenin. Nejnovější imitací je celé anglické městečko, které vzniklo na předměstí Sung-ťiangu asi hodinu cesty od Šanghaje, píše agentura Reuters.

    V Thames Townu naleznete typickou anglickou hospodu, tradiční obchod s rychlým občerstvením fish and chips a dokonce i bronzovou sochu britského válečného premiéra Winstona Churchilla. Kromě toho jsou tu samozřejmě georgiánské a viktoriánské domky, které by dokonale zapadly i do té nejnoblesnější londýnské čtvrti.
    "Chtěl jsem, aby reality vypadaly přesně stejně jako ty ve Spojeném království," vysvětlil James Ho, ředitel soukromé společnosti Shanghai Henghe Real Estate, která byla jednou z pěti projektových firem města. "Myslím si, že anglické reality jsou mimořádné. A když se rozhodneme učit od druhých, neměli bychom se snažit vylepšovat nebo dělat nějaké změny. Tuto politiku jsem také zdůrazňoval svým zaměstnancům," dodal.
    Městečko, jehož stavba vyšla na 635 milionů dolarů, by se mělo stát domovem pro 10.000 lidí. Ačkoli však většina domů již byla prodána, nijak zvlášť živo tu zatím není; obyvatelé se ještě nenastěhovali a obchody rovněž nezahájily provoz.
    Budoucí nájemníci jsou projektem nicméně nadšeni. "Takovéto unikátní budovy v centru Šanghaje nenajdete," libovala si Emily Maová, která ve městě pózovala se svým manželem na svatební fotografie. "Zbožňuji západní architekturu," dodala.
    Jiné lidi napodobeniny rozčilují. Gail Caddyová z Lyme Regis v hrabství Dorset v jihozápadní Anglii poukázala na to, že hospoda a obchod fish and chips v Thames Townu jsou téměř přesnými replikami jejích dvou podniků Rock Point Inn a Cob Gate Fish Bar. "Připadám si podvedená, že okopírovali všechny zkušenosti z mých dvou zdejších zařízení," stěžuje si Caddyová.
    Paul Rice, náměstek ředitele britské společnosti Atkins Shanghai, která projekt navrhla, ale vědomé kopírování konkrétních objektů popírá. "Je to asi trochu nedorozumění... Nebylo to v žádném případě míněno jako replika," tvrdí.
    Většina domů v Thames Townu byla prodána za ceny začínající na 381.000 dolarech. Kupci pocházejí především ze Šanghaje, jíž rovněž není evropská architektura cizí. Secesní a neoklasicistní budovy postavené v období koloniálního rozkvětu na přelomu 20. století jsou v Šanghaji stále k vidění, především na historickém nábřeží Bund.
    Plánovače dnes ovšem v Číně neinspiruje pouze britská architektura, chystá se i město italské a německé. Před rokem rovněž britský tisk zveřejnil řadu "šokujících" článků o tom, jak v Čcheng-tu v centrální Číně vzniká věrná kopie městečka Dorchester z hrabství Dorset, které inspirovalo romanopisce Thomase Hardyho. A jakže se bude jmenovat? Přece British Town.
0 komentářů
přidat komentář

Související články