Chomutov - Zanikající fenomén nástěnného umění ve veřejném prostoru zachycuje výstava Střepy rozkvětu. V bývalé provozovně pohřebního ústavu v Chomutově uvidí návštěvníci fotografie mozaik, reliéfů a jiného umění, které se v druhé polovině minulého století často objevovalo v severočeských městech. Dnes otvíraná výstava potrvá do 21. ledna.
Občanské sdružení Kuprospěchu pořizuje fotografie děl z éry socialismu od roku 2007. Podařilo se nashromáždit snímky zhruba 200 děl z Ústeckého kraje. "Vydali jsme i brožurku, kde je čtyřicet fotografií, a na samotné výstavě je dvacet nejlepších," řekl ČTK Petr Karásek ze sdružení.
Autoři se snažili zachytit pestrost témat i užití od mozaiky přes reliéfy a plastiky. "Chtěli jsme, aby to bylo komplexní. Ačkoliv témata se do jisté míry opakují, nejsou to jen stalinistické motivy, které dominovaly 50. letům, ale i univerzální odkazy k míru, přátelství," uvedl Karásek. Období je ohraničeno od 50. let do konce 80. let 20. století. "Ani předtím ani potom už se takové umění nedělalo," řekl Karásek.
Zatímco dnes podle Karáska už nástěnné umění ve veřejném prostoru téměř nevzniká, socialismus byl na tento druh umění bohatý. Na výstavě si mohou návštěvníci prohlédnout díla, která ještě existují, i ta, které překrylo zateplení nebo je radní a soukromí vlastníci objektů nechali odstranit. K vidění jsou tak fotografie mozaiky na budově ústeckého magistrátu od Miroslava Houry, která je jednou z největších v Evropě, snímky obří fresky slunce, jež byla na obchodním domě Prior v Chomutově, nebo ještě existující dílo od světoznámého umělce Zdeňka Sýkory. To se nachází v Litvínově na sídlišti, jeho význam si většina obyvatel podle Karáska nejspíše ani neuvědomuje.
Většina radnic vnímá tato díla spíše jako relikt doby minulé a významnou péči jim nevěnuje. Výjimkou je zřejmě Most, kde mají zpracovaný katalog. "Výstava není vzpomínáním na tu dobu, chceme jen zachytit umělecký fenomén, kterému se pozornost nedává vůbec a nadále neustále mizí z ulic," podotkl Karásek.
Výstava se koná ve věžáku v Palackého ulici, kde je prostor bývalé provozovny pohřebního ústavu. Žádnou spojitost však užívání prostoru v minulosti se současnou výstavou podle Karáska nemá.