Výstava ukazuje evropské nápady, jak vylepšit města

Vložil
ČTK
01.09.2017 16:00
Praha

Praha - Chemie, nově vyvinuté materiály nebo fyzikální objevy by mohly sloužit tomu, aby se městský veřejný prostor změnil na prostředí daleko přátelštější jeho obyvatelům. Inteligentní technologie kombinující software a hardware umožní sběr dat v reálném čase, generování energie i její následné skladování nebo dokážou přizpůsobovat materiály. Jak to vypadá v praxi, ukazuje výstava Active Public Space v galerii Kvalitář na Senovážném náměstí v Praze.

"Základním kamenem změny fungování měst by měly být inteligentní technologie a jednoduchý schvalovací proces jejich prosazování,"
řekl dnes ČTK kurátor výstavy Jan Dotřel. Výstava není složená z jednotlivých objektů, ale fotografií a videí prezentujících pokusy, jak města měnit.

V Praze se tématu věnuje Centrum pro středoevropskou architekturu, které se mimo jiné zasazuje o transformaci pražské magistrály v městský bulvár. Na výstavě je záznam akce Vzduch - pohyb - zvuk, kterou centrum uspořádalo s umělcem Martinem Kindernayem a jejíž název postihuje největší problémy magistrály, uvedl Dotřel. Připomněl, že okolím náměstí I. P. Pavlova sice denně projede veliké množství aut, ale přes přechody na magistrále přechází ještě více lidí, přes 50.000.

Smyslem pražského projektu je především stále na problém magistrály upozorňovat, vedení pražské radnice opakovaně slibuje, že dopravní tepnu rozdělující metropoli bude řešit. Další města, která jsou na výstavě zastoupena, řeší také znečištění vzduchu, v Barceloně se k tomu přidává ještě přehřívání městského prostředí.

"Příkladem inteligentních technologií jsou konstrukce takzvaných hubů, interaktivních jednotek uvnitř města, které umí třeba snížit teplotu ve svém okolí o deset stupňů. V roce 2007 se tento koncept uplatnil v Madridu ve stavbě Eco Boulevard,"
uvedl Dotřel. Huby ale nemusejí mít podobu jen staveb, osvěžovat vzduch vypouštěním aerosolu dokáže třeba obrubník na chodníku vyrobený ze speciální porézní hmoty.

V Barceloně znečištěné ovzduší dokážou vylepšit stupňovité zahrady z fotokatalytických dlažebních kamenů, které čistí vzduch od oxidů dusíku. Vnějšímu prostředí se začínají podle Dotřela věnovat také "smart" technologie. Projekt rotterdamského Studia Roosegaarde Smart Highway funguje na bázi fotovoltaické energie, pomocí níž dokáže indikovat zvýšenou rychlost na silnici, stav vozovky či provoz. Solární energie dokáže osvětlovat silnice i celé chodníky. Výstava ukazuje mnoho dalších projektů včetně drobných a známých laviček nabízejících zdroj energie ze slunce či možnost malování fasád domů pomocí dronů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články