Výstava ukáže souvislost Franka Gehryho s českým prostředím

Vložil
ČTK
19.10.2021 07:45
Frank Owen Gehry
Vlado Milunić

Praha - Dílo amerického architekta Franka Gehryho v souvislosti s českým prostředím z pohledu českých tvůrců či spolupracovníků ukáže výstava ve Winternitzově vile. Jmenuje se Frank Gehry: Očima Čechů a po dnešní vernisáži bude přístupná od středy do 13. prosince. Letošní výstavní program Winternitzovy vily je zaměřen na práci zahraničních architektů v českých zemích.


"Frank Gehry je jedním z nejdůležitějších světových architektů posledních 40 let. Máme to štěstí, že u nás postavil svůj ikonický Tančící dům. S Českem ho však spojují i další nepříliš známe věci. A právě ty jsme se na výstavě rozhodli představit," přiblížil koncept výstavy její kurátor Adam Štěch.

Výstava nabízí tři perspektivy na architektovu tvorbu. Fotografická část ukazuje snímky českého fotografa, který používá jméno DANALKA a za Gehryho stavbami jezdí po celém světě. Pro výstavu ve Winternitzově vile vybral několik fotografií vytištěných na kovové desky od Tančícího domu v Praze až po Gehryho slavnou koncertní síň Walt Disney v Los Angeles.

Poslední část výstavy se vrací k Tančícímu domu prostřednictvím audio výpovědí Vlada Miluniće. Kromě řady staveb domovů důchodců, bytových komplexů či rekonstrukcí, je jeho jméno nejvýrazněji spojené právě s touto stavbou. "Abychom ilustrovali příběh Tančícího domu na výstavě ve Winternitzově vile, rozhodli jsme se namluvit některé Milunićovy vzpomínky, které byly uveřejněny v roce 2003 v knize Tančící dům," uvedl Adam Štěch.

Letos dvaadevadesátiletý Frank Gehry patří k nejoriginálnějším architektům současnosti. Jeho monumentální budovy z titanu a skla, betonu a oceli, dřeva a kamene se rodí rovnou jako trojrozměrné. Světové renomé zajistily Gehrymu mimo jiné stavby Guggenheimova muzea v Bilbau a koncertního sálu Walt Disney Concert Hall v Los Angeles, v českém kontextu je známý právě projektem Tančícího domu.

Rané práce autora vycházejí z modernismu. Ovlivnili je průkopníci moderní architektury jako Harwell Hamilton Harris, Richard Neutra a Frank Lloyd Wright. Od raných zakázek rezidenčních staveb však Gehry zkoumal expresivní potenciál obyčejných materiálů, do architektury se snaží vnést pohyb. Jeho díla jsou často přirovnávána k sochám - bourají hranice mezi uměním a architekturou, přesto nepotlačují funkčnost. V roce 1989 byla Gehrymu udělena Pritzkerova cena, jedno z nejvýznamnějších architektonických ocenění.
0 komentářů
přidat komentář

Související články