Ve Zlíně se představí ateliér Kamila Mrvy

Vložil
Martin Rosa
27.10.2010 08:30
Výstavy

Kamil Mrva Architects

4. 11. 2010–4. 12. 2010


Alternativa - Kulturní institut Zlín
(Kolektivní dům) Osvoboditelů 3778, Zlín
Otevřeno: pondělí–pátek 8–12, 13–17 hodin, sobota 10–16 hodin

Vernisáž: 3. 11. 2010 v 18.00 hodin
Výstavu uvedou ředitel Galerie Jaroslava Fragnera Dan Merta a brněnský architekt a kritik Karel Doležel.

Výstava studia Kamil Mrva Architects měla premiéru v pražské Galerii Jaroslava Fragnera na začátku letošního roku. Pro zlínskou reprízu je připraveno několik nových výstavních panelů s nejnovějšími realizacemi a projekty.

Architekt Kamil Mrva (1974) je jedním z nejvýraznějších představitelů mladší generace českých architektů. Po absolvování brněnské fakulty architektury a krátké praxi v pražském ateliéru Gama pod vedením Karla Pragera se vydal na studijní cestu do Severní Ameriky, kde studoval především stavby F. L. Wrighta. Plný elánu z této cesty se vrátil zpět do rodné Kopřivnice a pustil se do práce na jedné ze svých prvních staveb, vlastním rodinném domě s ateliérem. Zde realizoval svůj manifest a prožil si stavbu domu z pohledu architekta, investora i stavebního dozoru. Dům, nesoucí jeho typický rukopis, vzbudil velkou pozornost a přinesl mladému architektovi první zakázky. Následovalo několik rodinných domů, které se vyznačují propojením soudobého architektonického tvarosloví s tradičními materiály a krajinným rázem beskydského regionu.
Ačkoliv si architekt svými dřevostavbami získal pozoruhodné renomé, nezůstal pouze u této technologie a v další etapě tvorby rozšířil architektonický rejstřík o další materiály a architektonické úkoly. Výstava představuje tvorbu studia Kamil Mrva Architects v době určitého přelomu. V portfoliu realizací se objevují i větší stavby a soubory. Dominantním konstrukčním materiálem dnes rozestavěných domů již není pouze dřevo. I k jiným materiálům, jako je kámen, beton, kov, sklo, však Kamil Mrva přistupuje tak, aby využil jejich typických vlastností a realizoval z nich stavby jednoduché, čisté, účelné. Několik posledních rozpracovaných projektů se týká veřejného prostoru.
Kamil Mrva pracuje již více než deset let ve svém ateliéru v Kopřivnici,  ovšem projekty už nejsou spjaty výlučně s beskydským regionem. I přes narůstající objem zakázek pracuje s malým týmem spolupracovníků, jeho ateliérem prošla celá řada studentů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články