Výstava STEVEN HOLL: Making Architecture | OSTRAVA, která na dvanácti architektonických projektech představuje, jak vzniká architektura, bude prodloužena až do 2. ledna 2022. Výstavní projekt vznikl ve spolupráci Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) se statutárním městem Ostrava, Kabinetem architektury a Janáčkovou filharmonií Ostrava. V rámci výstavy proběhne dnes 18. listopadu 2021 v 17:00 hodin komentovaná prohlídka se spoluatory vítězného návrhu koncertního sálu pro město Ostrava architekty Martinem Kropáčem a Hanou Petříkovou.
Cením si možnosti prodloužení výstavy o téměř měsíc, navíc v období závěru roku. Lidé se tak mohou seznámit se zcela výjimečnou prací architekta Stevena Holla v době svátečních dnů, které s blízkými tráví. Součástí prezentace je návrh našeho koncertního sálu a související rekonstrukce Domu kultury města Ostravy. Příprava realizace tohoto projektu přitom pokračuje mílovými kroky, aktuálně je dokončován akustický model sálu, který jistě záhy veřejnosti rovněž představíme, sdělil Tomáš Macura, primátor statutárního města Ostravy, jenž nad výstavou převzal záštitu.
Steven Holl věnoval do sbírky GVUO jako poděkování za uspořádání výstavy tři akvarelové skici, které do galerie dorazily minulý týden. K vidění budou v prostoru výstavy jednoho díla ze sbírky GVUO po celou dobu prodloužení výstavy, uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo, který nad výstavami v GVUO převzal záštitu po celý letošní rok.
Putovní výstava STEVEN HOLL: Making Architecture | OSTRAVA odhaluje složitý a osobitý proces tvorby amerického architekta Stevena Holla. V rámci jejího evropského turné je původních jedenáct již realizovaných projektů obohaceno o dvanáctý projekt v přípravné fázi, a to koncertní sál v Ostravě. Cílem výstavy je prezentovat proces jejich vzniku od prvotní myšlenky přes proměny v čase, které jsou zachyceny na akvarelových skicách, modelech, ale i na fotografiích ze stavby. Součástí výstavy je rovněž projekce filmového dokumentu, který odhaluje mediální ohlasy a autorské komentáře k již realizovaným stavbám. Příkladem Hollovy výjimečné architektonické práce, zastoupené na výstavě, je Veřejná knihovna Hunters Point Community v Queensu, která v centru New Yorku vytváří významný architektonický trojúhelník spolu se stavbami Oscara Niemeyera a Louise Kahna.
Výstavu doprovázejí komentované prohlídky s architekty Tadeášem Goryczkou, Petrem Šmídkem, Martinem Kropáčem a Hanou Petříkovou i historikem architektury Martinem Strakošem. Nechybí ani krátká online komentovaná prohlídka se Stevenem Hollem, kterou architekt natočil během svého pobytu v Ostravě, jež byl jinak věnován především pracovním jednáním k projektu koncertního sálu v Ostravě. Všechny videozáznamy komentovaných prohlídek můžete zhlédnout na YouTube kanálu GVUO. Na webových stránkách galerie je dispozici také virtuální prohlídka výstavy. Galerie výtvarného umění v Ostravě a Kabinet architektury v listopadu vydají publikaci o tvorbě Stevena Holla s odbornými texty Niny Stritzler-Levine, Kerryho Deana Carso, Petera Olshavsky, Juhani Pallasmaa, Rostislava Šváchy, Petra Šmídka, Martina Strakoše a Adama Gebriana. K zakoupení bude na pokladně Domu umění a na e-shopu GVUO.
Projekt se uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Ostravy a Ministerstva kultury ČR. Záštitu nad výstavou převzali Tomáš Macura, primátor statutárního města Ostravy, Lubomír Zaorálek, ministr kultury ČR, Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje, a Velvyslanectví USA v Praze. Záštitu nad celoročními projekty GVUO převzal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo. Dům umění, GVUO je otevřen úterý až neděle 10 až 18 hodin. Vstupné činí 40 korun plné a 20 korun zlevněné. V neděli a pro seniory je vstup volný.