Zdroj
Jana Tichá, Zlatý řez
Vložil
Tisková zpráva
07.10.2010 17:30

zpět na článek

Mies van der Rohe Award 2009

Evropská cena za současnou architekturu


 Národní galerie v Praze, Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, Praha 7
     30. září – 31. října 2010

Výstavu pořádá

Zlatý řez
Fundació Mies van der Rohe v Barceloně
Národní galerie v Praze

ve spolupráci s
Fakultou architektury ČVUT
Českou komorou architektů

s podporou
Ministerstva kultury České republiky
Magistrátu hlavního města Prahy
Nadace české architektury

Multimodal Center – Nice Tramway, Nice, Franice (autoři: Atelier Marc Barani)

Výstava — Ve dnech 30. září až 31.října 2010 pořádá Zlatý řez ve spolupráci s Nadací Mies van der Rohe v Barceloně a Národní galerií v Praze výstavu Mies van der Rohe Award 2009 / Evropská cena za současnou architekturu. Tato putovní výstava je nejucelenější a nejkvalitnější přehlídkou současné evropské architektury.
Výstava představuje v plánech, fotografiích a textech 49 nejlepších evropských staveb, vybraných mezinárodní porotou, jmenovanou Nadací Mies van der Rohe v Barceloně. Stavby, které splňují podmínky nominace – byly dokončeny v posledních dvou letech, byly navrženy evropským architektem a postaveny v jedné ze 31 evropských zemí, nominuje do soutěže početná skupina nezávislých expertů a národní architektonické komory a instituce, sdružené v Evropské radě architektů. Výstava ve stručnosti seznamuje návštěvníky i s historii Ceny a s průběhem jednání poroty včetně odůvodnění výsledků.
Evropská cena za současnou architekturu byla poprvé udělena v roce 1988 a je považována za nejprestižnější ocenění pro evropského architekta současnosti. Po slavnostním vyhlášení výsledků Ceny putuje výstava finalistů po evropských hlavních městech. Zlatý řez jako partner Evropské ceny za současnou architekturu v České republice přiváží výstavu do Prahy již od roku 2004, letos poprvé ve spolupráci s Národní galerií přímo do Veletržního paláce. Součástí výstavy bude bohatý doprovodný program: každou středu se budou ve Veletržním paláci konat komponovaná odpoledne s promítáním filmů a besedami s architekty.

University Luigi Bocconi, Milán, Itálie (autoři: Grafton Architects)

Evropská cena — Cena Evropské unie za současnou architekturu, jak zní přesný překlad oficiálního názvu, je nejprestižnějším oceněním pro evropské architekty a jejich realizace. Smyslem ceny je podpořit tvořivost v současné architektuře a ukázat, jak významnou roli hraje současná architektura při tvorbě evropské společnosti a kultury. Cena zdůrazňuje význam architektury jako spolutvůrce veřejného prostoru, jednoho z rozhodujících faktorů, které ovlivňují kvalitu života.
Bienální cenu udělují jednou za dva roky společně Evropská unie a Nadace Mies van der Rohe se sídlem v Barceloně. Cena není nijak omezena co do měřítka či programu stavby. V každém ročníku najdeme soukromé domy i veřejnou bytovou výstavbu, muzea a kulturní instituce, vzdělávací, zdravotnické a sportovní stavby, stejně jako velké infrastrukturní projekty a dopravní stavby.
Cena obnáší částku 60.000 € pro vítěze a 20.000 € pro držitele Zvláštního uznání pro začínajícího architekta. Oba laureáti odbrží rovněž sošku, evokující Barcelonský pavilon Mies van der Rohe, který je symbolem nejen této Ceny, ale především vrcholné architekonické tvorby a inovace.
Laureáty zatím posledního ročníku 2009 se stali autoři budovy Norské národní opery a baletu v Oslu: Kjetil Trædal Thorsen, Tarald Lundevall a Craig Dykers z kanceláře SNØHETTA v Oslu.
Zvláštní cenu pro začínající architekty 2009 získali záhřebští architekti Lea Pelivan a Toma Plejić / STUDIO UP za Gymnasium 46° 09' N / 16° 50' E v Koprivnici v Chorvatsku.

Library, Senior Citizens’ Centre and City Block Core Zone, Sant Antoni’s District, Barcelona, Španělsko (autoři: RCR Aranda Pigem Vilalta Arquitectes)

Porota Ceny a průběh hodnocení — Porota Ceny je složená z architektů, teoretiků architektury a zástupců architektonických institucí z celé Evropy. Mezi členy poroty je vždy i laureát předchozího ročníku ceny a držitel Zvláštní ceny pro začínajícího architekta. V roce 2009 měla Česká republika poprvé svého zástupce v porotě: stala se jím ing. arch. Irena Fialová, která od roku 1996 spolupracuje s Nadací Mies van der Rohe jako jeden z nezávislých expertů Ceny.
Porota ročníku 2009 se sešla dvakrát. Na prvním zasedání v Barceloně ve dnech 6. - 8. února 2009 se seznámila na základě zaslané dokumentace se všemi 340 nominovanými stavbami. Po obsáhlé debatě vybrala předběžný seznam 38 staveb pro zařazení do katalogu a na výstavu.
Z těchto 38 děl vybrala porota 5 superfinalistů, z nichž měl vzejít vítěz Ceny:

— Terminál tramvaje v Nice, Francie, autor Marc Barani / Atelier Marc Barani
— Univerzita Luigi Bocconi, Milano, Itálie, autorky Shelley McNamara, Yvonne Farrell / Grafton Architects
— Knihovna, centrum pro seniory a veřejný prostor, Barcelona, Španělsko, autoři Rafael Aranda, Carme Pigem, Ramon Vilalta / RCR Arquitectes
— Norská národní opera a balet v Oslu, Norsko, autoři Kjetil Trædal Thorsen, Tarald Lundevall, Craig Dykers / SNØHETTA
— Zenith Music Hall, Štrasburk, Francie, autoři Massimiliano & Doriana Fuksas / Studio Fuksas

The Norwegian Opera & Ballet, Oslo, Norsko (autoři: Snøhetta)

Druhé zasedání následovalo poté, co ve dnech 23. - 25. dubna 2009 členové poroty osobně navštívili všechny finalistní stavby. Dne 26. dubna 2009 na zasedání v areálu milánského Trienále porota rozhodla o rozšíření seznamu finalistních staveb pro výstavu a katalog na celkový počet 49 staveb s ohledem na velké množství nominovaných staveb a jejich vynikající kvalitu. Tento široký výběr je výrazem silné architektonické kultury v Evropě a její oddanosti městským hodnotám.
Členové poroty se shodli na tom, že každý z projektů představoval určitou architektonickou strategii, odpovídající specifickým podmínkám místa a programu, a že všech pět finalistů přistupuje k současným situacím a tématům z konceptuální perspektivy, kterou konfrontují s reálnými výzvami našich současných měst.
Po obšírné debatě dospěla porota k rozhodnutí, že laureátem Mies van der Rohe Award 2009  / Evropské ceny za současnou architekturu se stane budova Norské národní opery a baletu v Oslu.

Zenith Music Hall, Strasbourg, Francie (autoři: Massimiliano and Doriana Fuksas)
0 komentářů
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.