Gerhard Feldbacher: mobilní čajový domek v Pardubicích

Zdroj
Šárka Zahálková, OFFCITY
Vložil
Tisková zpráva
26.08.2019 10:40
Pardubice

Srdečně Vás s koncem letních prázdnin zveme k návštěvě a spočinutí do dočasné architektonické intervence rakouského architekta Gerharda Feldbachera. Dvě pardubická zastavení jeho mobilního čajového domku krátkodobě osídlí dvě místa se specifickým geniem loci: bývalou vojenskou plovárnu a střelnici u řeky Chrudimky a areál bývalé Prokopky na Palackého třídě.

Gerhard Feldbacher (AT): Flying Teahouse

27.–28. srpna 2019 | bývalá vojenská plovárna a střelnice pod Vinicí || Zastavte se kdykoli během dne spočinout, podiskutovat, pohovořit s autorem, setkejte se zde v poklidném duchu se svými přáteli. 

29. srpna 2019 | 16:00–20:00 | Prokopka (vstup z východní strany, od ulice K Polabinám) || Druhé zastavení čajového domku za zdí bývalé Prokopky. Připomenutí historie místa a pití čaje z místních bylin, které zde během jara nasbírala výtvarná umělkyně Marta Fisherová Cwiklinski, jejíž instalace (Zahrada zdí) je součástí výstavy prázdno v městské galerii GAMPA (do 29. 9. 2019). Děkujeme ČSOB bance a pojišťovně, že nám umožnila krátkodobé otevření areálu a realizaci tohoto hapeningu.

Gerhard Feldbacher (AT) je mladý rakouský architekt, který se teoreticky i prakticky zabývá především tématy mobilních struktur a architektury. Jeho čajový domek (Flying Teahouse) je postaven tradičním japonským způsobem: má posuvné papírové stěny (shoji), je vybaven matracemi tatami i zanořeným ohništěm (irori) se speciálním závěsem (jizai-kagi) pro konvici (tetsubin) na přípravu čaje. 

Ač se jedná o tradiční čajový domek, není zamýšlen pouze jako místo pro čajové rituály, ale především jako společenský prostor – místo pro setkávání, otevřené diskuse, čtení, prostor pro komorní koncerty, meditaci.

"Lidé se mě často ptají, co mě vedlo k tomu, abych postavil japonský domek na kolech. Upřímně: neznám nikoho, kdo by to dříve udělal. Když jsem před pěti lety na projektu začal pracovat, byl jsem fascinován především archaickým charakterem architektury: mít otevřený oheň uprostřed místnosti s papírovými stěnami a matracemi ze slámy, to je koncept na hony vzdálený modernímu způsobu života. Když jsem domek dokončil, ukázalo se, že jeho aura je ještě někde dál: má přitažlivou silu a pomáhá mou osobní fascinaci přenášet i na ostatní." GF

Pořádá Offcity z.s. ve spolupráci s galerií GAMPA v rámci projektu OFFCITY 2019 a festivalu prázdno x naplnění za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.

Více informací >
0 komentářů
přidat komentář