Finalisté Ceny Jindřicha Chalupeckého vystavují v DOX

Zdroj
Hana Zimmermannová
Vložil
ČTK
03.11.2011 21:05
Praha

Praha - Holešovické Centrum současného umění DOX bude po následující týdny v centru pozornosti milovníků současného umění. Hostí totiž díla letošních pěti finalistů Cen Jindřicha Chalupeckého. Návštěvníci si tak mohou nejen vybrat svého favorita a tipnout si nového laureáta, ale i poodhalit, kam míří mladé současné české umění. Společná výstava Finále 2011, kde se prezentuje Dominik Lang, Filip Cenek, Jiří Thýn, Marek Ther a Pavel Sterec, se v  galerii zdrží do 15. ledna.
    Na návštěvníky v nedávno zrekonstruovaných nových prostorách galerie čeká celkem pět samostatných instalací od pěti českých výtvarníků. Své místo na expozici má konceptuální umění, syrový snímek na pomezí hraného filmu a dokumentu, instalace ve formě muzejní vitríny či Vratké kino, které v sobě spojuje několik zdánlivě nesouvisejících obrazů. "Chtěl jsme instalací naznačit předmět mého zájmu, což je vyprávění příběhu v kině. V  projekci ale pracuji s asynchronním obrazem a textem a s nahodilostmi, které to přináší," řekl ČTK autor Vratkého kina Filip Cenek, který byl při přípravě instalace hodně limitován prostorem. V galerii měl k dispozici jen temnou místnost o několika metrech čtverečních.
    Na nedostatek místa si naopak nemohl stěžovat Dominik Lang, který letos reprezentoval Českou a Slovenskou republiku na bienále současného umění v Benátkách. V galerii Lang prezentuje svou konstrukci, jejíž půdorys určuje masivní hliněná zeď. Podle autora se jedná o koláž jeho nedokončených prací a projektů a vystavené předměty, kresby, drobné sošky a nákresy divákovi napoví, "co se odehrává předtím, než začne výstava."
    Syrový film o ztracených dětech v oblasti bývalých Sudet si pak na výstavu připravil Marek Ther, umělec věnující se videoartu. Jeho snímek Putující hvězdička uvedl slovy: "Celým filmem diváka provází hlas asi devadesátileté pamětnice. Možná některý z diváků bude pohoršen nebo znechucen, ale já už mám odstup. Možná kdybych nebyl u natáčení a film několikrát neviděl, ukápla by mi slza."
    Sousední instalace se zhostil Pavel Sterec, který v galerii navodil doslova muzejní atmosféru. Jeho projekt čítá prosklenou vitrínu, kde Sterec "proti sobě" postavil skutečný kus meteoritu a do výšky rostoucí krápník stalagmit. Obojí umělci zapůjčilo Národní muzeum. "Instalací mezi oběma objekty vzniká pomyslný průsečík, vertikála - ze země soustavně rostoucí stalagmit a z  nebe nečekaně padající meteorit," objasňuje svoji vizi Sterec.
    Závěrečná část výstavy pak patří Jiřímu Thýnovi, který si pohrál s nekonečnými možnostmi fotografie. Ve svém projektu přemýšlí o abstrakci ve fotografii a pokouší se přenést médium fotografie do prostoru se zachycením procesu tvorby. Návštěvníky tak v jeho "sekci" čekají pestré fotografie, hry s lomeným světlem a jeho barevnými spektry.
    Mezinárodní pětičlenná porota vyhlásí jméno letošního vítěze Ceny Jindřicha Chalupeckého již 25. listopadu, a to právě v holešovické galerii DOX.
0 komentářů
přidat komentář

Související články