Festival Open House otevře 80 budov veřejnosti

Vložil
ČTK
18.05.2019 12:55
Praha

Praha – Osm desítek budov od těch starých stovky let, které čekají na nové využití, po ty, jež byly dokončeny nedávno a umějí být šetrné k životnému prostředí i svým obyvatelům, ukáže dvoudenní festival Open House. Lidé se mohou přijít podívat do míst, která jsou běžně nepřístupná, protože jsou buď zcela uzavřená, nebo slouží jako sídla firem či kanceláře. Ve veřejně přístupných budovách zase návštěvníci dostanou výklad, který jim objekt jinak známý dokáže více přiblížit.


K nim patří třeba budovy nádraží, vysokých škol, bank či akademických pracovišť. Otevřené budou i některé vládní budovy, třeba Lichtenštejnský palác, nebo rezidence pražského primátora.

Praha představí několik budov ve svém majetku, pro něž už dlouho hledá využití. Lidé mohou navštívit třeba Desfourský palác na Florenci. Uvnitř paláce se skrývají výtvarně i řemeslně cenné interiéry. Stejně jako on je památkově chráněný i renesanční Dům pážat pánů z Martinic na Hradčanech. Na jeho přestavbě se podílel slavný barokní architekt Carlo Lurago. Posledními jeho obyvateli byli městští úředníci, kteří jej v roce 2008 opustili a od té doby je prázdný.

Více než deset let také zeje prázdnotou blok historicky cenných domů nedaleko Staroměstského náměstí, kterým se říká radniční domy. V domech U Zlatého rohu a U Minuty se v roce 2017 otevřelo Pražské kreativní centrum a nová politická reprezentace pražského magistrátu slibuje, že oživí i zbývající prostory.

Specifickým objektem ve správě města je Velký strahovský stadion, který také dnes nemá využití. Stadion s největší rozlohou na světě je kulturní památkou. Stavba s kapacitou 250.000 míst byla otevřena už v roce 1926. Obrovská stavba od pádu komunismu neměla využití a chátrala, ochozy se dostaly do havarijního stavu a na začátku 21. století se objevovaly tendence stadion zbourat, které ale byly opuštěny. Na ploše stadionu vzniklo sedm fotbalových hřišť. V roce 2014 se vyřešily složité majetkové vztahy a stadion připadl městu, které nyní chce zpracovat územní studii na využití celého areálu.

> http://openhousepraha.cz
0 komentářů
přidat komentář

Související články