Atmosféru prvorepublikových zahrad přiblíží výstava na Letné

Vložil
ČTK
18.07.2018 23:05
Praha - Zažít atmosféru prvorepublikové zahrady mohou ode dneška návštěvníci Národního zemědělského muzea v Praze na Letné. Na nádvoří muzea budou k vidění květinové záhony, ukázky dobové zahradní architektury a pro děti je připravený historický kolotoč. Národní zemědělské muzeum (NZM) si letos, podobně jako Česká republika, připomíná sté výročí svého vzniku.

Stylizovaná zahrada vznikla na dvoře muzea s cílem seznámit návštěvníky s typickými projevy prvorepublikové zahradní tvorby, čerpající z bohatých forem květinových a růžových záhonů, zahradních staveb a mnoha doplňků. Expozice přerostla i na střechu NZM, kde byl vysazen vzorník květinových záhonů se slunečními hodinami.

Inspirací pro autory expozice bylo i téma "pouť ve městě". Uprostřed květinové zahrady proto na malé návštěvníky čeká historický kolotoč se zvířecími motivy a houpačka. Na zahradu navíc navazuje expozice Malý selský dvorek s drobnými hospodářskými zvířaty a také zahradní restaurace.

Zahradní architekti našli v meziválečném Československu řadu možností uplatnění, počínaje úpravami zahrad Pražského hradu přes nově zakládané sportovní areály až po soukromé vilové zahrady. "V průběhu první poloviny 20. století zaznamenala naše zahradní a krajinářská architektura do té doby nevídaný rozvoj a přes odbočku do slepé ulice hledání národního zahradního slohu nakonec dosáhla světové úrovně," charakterizoval tehdejší dobu odborník na historii zahradního a krajinářského umění Zdeněk Novák, který je vládním koordinátorem oslav stého výročí vzniku Československa. Tvorba tehdejších zahradních architektů proto podle Nováka představuje významnou součást národního kulturního dědictví.
0 komentářů
přidat komentář