ARCHIczech - měsíc české a pražské architektury v Berlíně
Zdroj Galerie Jaroslava Fragnera
Vložil Tisková zpráva
12.02.2009 14:40
26.3.–7.5.2009 Místa konání: Deutsches Architektur Zentrum České centrum v Berlíně Velvyslanectví ČR v Berlíně
Koncepce: Galerie Jaroslava Fragnera
Pořadatel: Architectura, DAZ
Spolupořadatelé: České centrum v Berlíně Transmedia CCEA
Výstavní projekt ARCHIczech se koná pod záštitou pana ministra Karla Schwarzenberga a paní náměstkyně Markéty Reedové, byl zařazen mezi hlavní projekty v rámci předsednictví ČR EU.
Projekt Měsíc pražské architektury si klade za cíl seznámit německé publikum a architektonickou obci v SRN, ale samozřejmě i návštěvníky této kulturní metropole se současnými trendy pražské a české architektonické produkce. Projekt bude realizován ve třech galerijních prostorech (České centrum v Berlíně, budova velvyslanectví ČR a Deutsches Architektur Zentrum v Berlíně). Spojením pěti výstav se návštěvník dočká celistvějšího pohledu, neboť jejich téma a úhel podhledu se vzájemně doplňují a mapují českou scénu ve velmi podstatných a divácky zajímavých oblastech.
Výstava New Face of Prague přibližuje architektonické dění v metropoli proslulé svou historií. Přes padesát projektů z posledních dvaceti let ukazuje měnící se tvář Prahy na nejzajímavějších stavbách, věnuje se rovněž interiérům a vizím.
Cyklus InterCity: Praha-Berlín každý rok představuje tvorbu osmi mladých pražských umělců a jejich berlínských vrstevníků; letošní ročník je věnován právě architektuře.
Zelená architektura.CZ je výstava připravená v rámci výstavního projektu Galerie Jaroslava Fragnera věnující se „zeleným“ stavbám, ekologii a pasívním domům. Green CZ se však neklade důraz pouze na ekonomické parametry, ale hledá zajímavé příklady spojení dobré architektury a šetrnosti vůči přírodě v České republice.
Výstava Věra a Vladimír Machoninovi představí tvorbu této velmi výrazné architektonické dvojice a to přímo v budově velvyslanectví ČR v Berlíně, tedy jejich realizaci. Výstava bude zaměřena na projekty a realizace ze šedesátých a sedmdesátých let (např. OD Kotva, hotel Thermal, Dům bytové kultury).
Projekt Generace+, připravený CCEA, představuje ucelené spektrum české architektonické scény řazené podle časové posloupnosti.
Součástí projektu bude cyklus přednášek předních českých architektů a teoretiků, který podrobněji umožní seznámit s vývojem české architektury po roce 1990 v kontextu evropského vývoje.