Soutěž Active House Award 2017 zná vítěze

Vložil
Tisková zpráva
12.02.2018 07:00
VELUX Česká republika, s.r.o.

Brno - Společnost VELUX vyhlásila vítěze mezinárodní soutěže studentů architektury Active House Award 2017. Odborná porota posuzovala návrhy studentů na téma "Mateřská škola budoucnosti". Vedle cen odborné poroty byla předána také cena dětské poroty. Jejího vítěze vybraly děti z Dětského domova Dagmar. Slavnostní vyhlášení proběhlo 13. prosince 2017 v brněnské vile Stiassni. 


Studenti architektury ve svých návrzích v rámci soutěže Active House Award 2017 představili vizi nového standardu pro budoucí střediska předškolní péče o děti postavenou na zásadách aktivního domu. Jejich pohled na dané téma hodnotila odborná porota ve složení Kamil Mrva (Kamil Mrva Architects), Michal Krištof (Chybik + Kristof Architects & Urban Designers), Martin Jančok (Plural), Klára Bukolská (VELUX ČR) a Lone Feifer (VELUX, Active House Aliance). Kromě kvality architektonického a urbanistického řešení jednotlivých návrhů hodnotila porota také práci studentů
s denním světlem, dostatečný přísun čerstvého vzduchu, hospodaření s energií a celkový dopad na životní prostředí.

"Soutěž Active House Award dává studentům vysokých škol příležitost zamyslet se nad návrhem budovy nejen z pohledu architektonické kvality, ale také z hlediska kvality vnitřního prostředí a udržitelného přístupu k navrhování staveb. Bylo pro nás velmi poučné vidět, kolik různých příležitostí ke zkvalitnění života předškoláků a jejich okolí studenti našli a zpracovali. Věřím, že i téma ročníku 2018 - FUTURE LIVING se setká s takovým zájmem ze strany studentů jako v případě mateřských škol," uvedla Klára Bukolská, hlavní architektka VELUX ČR.

Hlavní cenu odborné poroty získali Máté Asbóth a Josef Borák. "Do školky jsme chodili všichni, a tak jsme měli určitou představu o tom, jak ty prostory většinou vypadají. Osobní zkušenost nám ulehčila rozhodování v tom, jaké použijeme materiály, do jakého ji umístíme prostředí, jak by měla být orientována okna," popisuje přípravy projektu Máté Asbóth. Na druhém místě se umístil spolužák vítězné dvojice, Tomáš Jozefík. Mezi soutěžící byly celkem rozděleny odměny ve výši 6000 €.

Active House Award 2017: Hodnocení poroty

1. místo - Máté Asbóth a Josef Borák (SR)
Návrh Kindergarten Leonardo oslovil soutěžní porotu nejvíce. Urbanistický koncept paprsků přízemní stavby se stal základem úspěchu návrhu. Jednotlivé pavilóny se protínají ve středu dispozice objektu. Přirozený kontakt exteriér-interiér je umocněn zasklením v průniku pavilonu učeben. Porota oceňuje jednoduchou, čitelnou grafickou prezentaci včetně Active House Radar. Gratulujeme vítězi!


2. místo - Tomáš Jozefík (SR)
Devízou návrhu je jeho univerzální povaha, která mu umožňuje použitelnost prakticky kdekoliv. Je jí dosaženo modulární skladbou jednotlivých individuálních elementů, z nichž je mateřská škola složena.
Tento koncept umožňuje rychlou změnu velikosti školky i změnu vnitřního využití. Návrh obsahuje dobře navrhnuté vnitřní prostory, které jsou specifické pro jednotlivé aktivity. Otázkou je všudypřítomné odvolávání se na tradiční formu sedlové střechy.


Mimořádná cena poroty - Martin Odehnal, Jakub Marek (ČR)

Návrh porotu výrazně zaujal. "Měňavkovitý" tvar stavby školku ideálně usazuje do zeleně, vytváří kontinuální prostor pro děti jak v interiéru, tak i v exteriérovém dvoře. Velmi zdařilý koncept, který dětem dává vše, co by jim moderní školka měla dát - množství světla, bezpečí, velkorysý landscape pro hraní si vevnitř i venku. Porota doporučuje jednu věc: chybělo prostorové zobrazení interiéru, který byl proto víc na představách poroty a čtení výkresů jako na autorsky artikulovaném prostorovém zobrazení.

Čestná uznání

Tereza Zvolská / Ivona Uherková


Jakub Brahmi / Karolína Langnerová / Marieta Malíková


Lenka Baková


Kamil Gross / Markéta Němcová

Cena dětské poroty

Cenu dětské poroty přisoudily děti z Dětského domova Dagmar návrhu Dávida Magyaricse.
Děti zaujal barevným provedením, dostatečnou velikostí, blízkostí přírody, velkými okny s výhledem
a spoustou možností k zábavě. Na všech návrzích děti ocenily hlavně netradiční tvary místností a spojení interiéru s přírodou.

Společnost VELUX spolupracuje s Dětským domovem Dagmar dlouhodobě. "Pro nás ta spolupráce neznamená jen finanční podporu. Chceme se s dětmi vídat, zapojovat je do našich aktivit, něco jim předat. Proto jsme se rozhodli pro téma soutěže vybrat právě Školku budoucnosti. Děti jsme poprosili, aby i ony samy vybraly mezi soutěžními návrhy svého favorita. Školku, která se jim nejvíce líbí - a do které by rády chodily. Zároveň jsme jim vysvětlili principy zdravého bydlení," uvedl Petr Král, marketingový manažer VELUX ČR.

"Bylo inspirující vidět s jakým nadšením se děti role porotce soutěže zhostily a jaké argumenty považovaly ze svého pohledu za důležité. Hravou formou jsme jim zároveň pomohli nahlédnout do tvůrčího procesu a myšlení architekta moderních zdravých budov. Věříme, že pokud se děti pro architekturu nadchnou a pochopí její smysl, bude celková kvalita našeho vybudovaného prostředí v budoucnosti na daleko vyšší úrovni. Spolupráce s dětmi byla velkým obohacením v letošního ročníku soutěže, důvodem podívat se na jednotlivé návrhy také jejich očima, a nejen pohledem architekta," doplnila Klára Bukolská, hlavní architektka VELUX ČR.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Ta podoba
IK
04.03.18 08:33
zobrazit všechny komentáře

Související články