30. ročník největší studentské architektonické a designérské soutěže v České republice letos vyhrály projekty 7000t rajčat od Timoteje Hlaváčka a Antiparkovací zábrana od Terezy Cvrčkové. Ocenění za nejlepší architektonický ateliér si odnesl ateliér Kuzemenský - Kunarová, jejichž studenti se věnovali Bydlení ve Vršovicích. Ateliér Streit, Polák vyhrál kategorii design se dvěma zadáními Opasek a Sedací nábytek z ohýbaných ocelových trubek. Vyhlášení výsledků se letos opět konalo na půdě Fakulty architektury, kde bude ke shlédnutí i výstava na piazzettě před budovou. Výstava bude přístupná 24/7, neb se nachází ve veřejném prostoru, po následující dva týdny - do 30. března 2023.
"V ateliéru Valouch-Stibral se rozhodli prověřit, jestli se nedají logistické haly pojmout komplexněji. Místo monofunkčních beden multifunkční struktury. Timotej Hlaváček na tuto otázku odpověděl dle našeho názoru velmi promyšleně. Nenechal se strhnout k hledání jak na hale bydlet a místo toho přišel se skutečně chytrou a vzájemně se doplňující kombinací využití. Navrhl na střeše hal zřídit skleníky. Místo aby slunce ohřívalo halu, ohřívá skleníky. Na zemědělské půdě nechává halu, kterou potřebujeme ale na její střeše staví hydroponický skleník, který vrací místu zemědělské využití." shrnul kvality vítězného projektu porotce Tomáš Kosnar.
Ateliér Kuzemenský, Kunarová - Bydlení Vršovická
"Práce predmetného ateliéru sú nám vźdy akési známe, zažité. Ako by sme zrazu boli na mieste, kde sa minulo viac toneru, akoby sa posudzované projekty rieśili dlhśie ako tie, v ostatných miestnostiach. Z ateliéru až trćí pretlak informácií, ľahkosť, spracovaná śírka záberu, preverenie rôzne vzniknutych nových vzťahov v tom ktorom riešení, hľadanie a pomenovávanie – nový pohľad na dneśnú predstavu o kvalite dennodenného života.. Komplexná, skvelá práca vedenia so zúčastnenými v celom priebehu práce." tak okomentoval Štefan Polakovič ateliér Kuzemenský - Kunarová, který letošní ročník opanoval.
Porota ocenila různorodé přístupy k navrhování i vizuální prezentaci ateliérů, zároveň však upozorňuje na absenci spolupráce mezi studenty v ateliérech i mezi obory a na rigidnost typologických zadání. Za to nejlepší co se na fakultě objevuje, považují ZANy (předmět Základy ateliérového navrhování, ateliéry v 1. ročníku) a komentují, že poté se znatelně z projektů vytrácí radost z tvorby.
V porotě kategorie Design byli Barbora Kolerusová, Karolína Jeřábková a Tomáš Bárta.
"Stává se dobrým pravidlem, že kvalitní městský mobiliář mívá čisté a maximálně utilitární pojetí. V této vrstvě veřejného prostoru se tedy setkáváme s převážně vážnými objekty, které poctivě plní svou funkci a moc se u toho neusmívají. Otázka vtipu je v této vrstvě ožehavé téma. Pro nás je ale práce slečny Cvrčkové vtipem, který veřejný prostor snese a co víc - který potřebuje. Nenucený, chytrý, vyžadující odpověď." tak za porotu charakterizovala vítězný návrh Barbora Kolerusová.
Ateliér Streit, Polák - Návrh opasku s důrazem na přezku/sponu, Sedací nábytek z ohýbaných ocelových trubek
"Prostor v ateliéru Streit je sympaticky rozdělen podle tématu zadání, a to na zadání opasku s důrazem na přezku pro bakalářské studium a sedací nábytek z ohýbaného kovu pro magisterské studium. Všechny projekty opasků jsou velmi svěží a je příjemné vidět, že každý student si pod pojmem „opasek" představuje něco jiného a tyto myšlenky jsou podporovány vedením ateliéru. Příjemně nás překvapilo, že se objevil i návrh, kde ohýbaná trubka je pouze funkční detail, ačkoliv samotné zadání v nás spíše evokuje sedací nábytek, kde jsou trubky hlavním nosným prvkem." to jsou slova porotkyně Karolíny Jeřábkové.
Porota se však i kriticky vyjadřovala k nedostatečné propagaci klauzur a také velice omezený přístup studentů k dílnám, což má podle jejich mínění přímý důsledek na ateliérové výsledky studentů.
Vyhlášení se konalo na Fakultě architektury ve čtvrtek 16. 3. od 20:00, v předprostoru fakulty bude do 30. března 2023 probíhat doprovodná výstava.