Krnovská radnice vyhlásila zakázku na rekonstrukci Karnoly

Vložil
ČTK
31.10.2019 20:40
Krnov

Krnov - Krnovská radnice dnes vyhlásila veřejnou zakázku na rekonstrukci vyhořelého objektu bývalé textilky Karnola v Krnově. Do několika let v něm vznikne interaktivní textilní muzeum. Zájemci z řad stavebních firem se mohou hlásit do 2. prosince. ČTK to řekla mluvčí radnice Dita Círová. Objekt v prosinci 2017 zničil úmyslně založený požár. Policie ze žhářského útoku podezřívala dva čtrnáctileté chlapce. Případ odložila, protože nemohou být s ohledem na věk obviněni.


"Zakázku jsme vyhlásili dnes. Zájemci mají na zpracování nabídky 23 dnů. Lhůta pro doručení elektronických nabídek uplyne 2. prosince v 09:00," řekla mluvčí. Dodala, že prohlídka objektu se uskuteční 7. listopadu v 11:00.

Na přeměnu továrny na muzeum získalo město evropskou dotaci ve výši 95 milionů korun. Na restaurování strojů a vzorníků poničených požárem poskytl desetimilionovou dotaci Moravskoslezský kraj. Odhad celkových nákladů na revitalizaci Karnoly je kolem 200 milionů korun.

Původní projekt, který se měl realizovat už před lety, měl stát 123 milionů korun. Cenu zvýšil požár a odstranění škod, které způsobil. Navíc zdražily stavební práce. Původní výběrové řízení muselo město kvůli značným změnám v projektu zrušit a projekt upravit. Žádost o změnu projektu Centrum pro regionální rozvoj Hradec Králové schválilo, a město tak o dotaci nepřišlo.

Areál bývalé textilky vyhořel 20. prosince 2017. Podle policie budovu na několika místech zapálili dva školáci. Oheň způsobil škodu přesahující 19 milionů korun. Policie ale případ odložila. Chlapci, kteří podle kriminalistů objekt zapálili, nejsou kvůli nízkému věku trestně odpovědní. Soud bude jednat pouze o výchovném postihu chlapců, případně rozhodne, zda za škodu nenesou odpovědnost rodiče.

Oheň nejvíc řádil ve vzácné vzorkovně látek. Právě ta měla sloužit jako hlavní prvek muzea. Budova bývalé přádelny s dílnou vzorkovny byla vyhlášena národní kulturní památkou 8. února 2010. V dílně se navrhovaly vzory tkanin pro jednotlivé sezony. Před požárem byla ve stavu takzvaného posledního pracovního dne, což je Česku vzácné. Požár poškodil tkalcovské stroje. Některé ale půjdou opravit. Nejvíce oheň škodil ve skladu vzorků. Uložené šanony ničil nejen žár plamenů, ale i voda použitá k hašení. Vzorníky měly být základem plánované expozice.

Z popela vytažené knihy památkáři očistili a nechali odvézt do mrazicích boxů. Čeká se na jejich převoz do Prahy, kde je odborníci vysuší. Náklady na zrestaurování vzorníků budou až 12 milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články