Zahájení a průběh soutěže Na začátku října spořádala společnost Cembrit a.s. mezinárodní architektonickou soutěž s názvem Bullhorn. Úkolem architektů a projektantů bylo vypracování koncepčního architektonického návrhu nádraží Malmi Station v Helsinkách. Zúčastnilo se 97 architektů a projektantů z celého světa, kteří soutěžili o mezinárodní publicitu a zajímavé finanční odměny.
Vyhlášení vítězů Porotu nejvíce zaujal návrh Švédské dvojice architektů Selime Osmana a Ilyas Awadhové a získali tak první cenu v hodnotě 10.000 Eur. Jejich návrh „Papilio“ zaujal především poetickým ztvárněním celého komplexu a netradičním použitím vláknocementu v živém návrhu s množstvím motýlů v pohybu. Tři vítězné prototypy jsou nyní součástí výstavy Bullhorn-Cembrit Design Competition v Helsinkách.
1. místo - „Papilio“přesvědčil porotu především využitím potenciálu vláknocementu v netradičním motivu ze světa motýlů.
Architekti Selime Osman a Ilias Awadhová čerpali svou inspiraci při vytváření návrhu z roje poletujících motýlů. Dokázali prostřednictvím použití modulových vláknocementových motýlů obohatit vláknocementový materiál o třetí dimenzi. Základním prvkem pro jejich vytvoření jsou trojúhelníky z fasádních desek. Pomocí této jednoduché organické formy a živých barev se jim podařilo přinést svěží vítr do jednotvárného prostředí tranzitní stanice. Porota ocenila také potenciál pro další použití a rozvoj, který v sobě celý návrh skrývá.
2. místo - Arklab servíroval designovou vafli z vláknocementu
Druhé místo v soutěži obsadil a výhru 7 500 € vyhrál návrh „Malmi waffles“ švédského architekta Arklaba Sthlmolma. Návrh odkrývá další možnosti použití vlnité vláknocementové desky, která se již přes 100 let používá jako střešní krytina pro velké halové objekty i bytové domy. Pomocí těchto desek vytvořil velmi dynamickou stavbu, která mění svůj vzhled zároveň se změnou úhlu pohledu či postavení pozorovatele. Při pohledu ze strany se vlny desek mění v ornamenty s velmi zajímavými odlesky. Při přímém pohledu se kontury ztrácí ve struktuře celého komplexu.
3. místo - „MDSURP“ objevuje kouzlo opakování
Návrh „MDSURP“ ruských architektů Maxima Beateva a Anny Suprunovy poukazuje na pohyb a variabilitu celého tranzitního prostoru. Návrh připomíná racky, mraky či let. V modulovém systému byly v souladu se zadáním poroty použity vláknocementové fasádní desky. Především jejich čistý a jasný design a výborně se hodní pro opakované použití při řešení tak rozlehlého projektu, jako je tento.
Společnost Cembrit a.s. děkuje všem , kteří se soutěže jakkoliv účastnili a svými návrhy přispěli k velmi vysoké kvalitě soutěže. „Vybrat nejlepší tři řešení nebyl jednoduchý úkol“, říká členka poroty Mr. EsaRuskeepaa, Architekt, ERA. „Kvalita přihlášených návrhů byla velmi vysoká a my jsme viděli mnoho velmi zajímavých řešení tohoto místa.“ Po dvou dnech vybrala porota nejlepších 15 návrhů, ze kterých byly následně vybrány 3 pro další zpracování prototypů. Ty byly pouhý jeden den před závěrečnou ceremonií znovu posuzovány ve výrobním závodě ve Finsku . „Když jsme viděli hlavní prvky vítězných návrhů v měřítku 1:1, teprve jsme dokázali naplno ocenit využití vláknocementového materiálu“.