Brno má vítěze soutěže podoby Kreativního centra v bývalé věznici

Vložil
ČTK
28.03.2018 08:30
Brno

Brno - Pražský atelier Kava vyhrál archi- tektonickou soutěž na podobu Kreativního centra, které má vzniknout přestavbou chátrající bývalé věznice v ulici Cejl v Brně. Vítězný návrh nejméně zasahoval do objektu, ale dokázal ho nejvíce využít, řekl novinářům ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček. Kreativní centrum má být zázemím pro několik stovek umělců. Náklady na jeho vybudování se pohybují kolem 350 až 400 milionů korun. Město chce získat dotaci 150 milionů. Práce by se měly uskutečnit v letech 2020 až 2022.


Odborná porota vybírala ze sedmi návrhů. Zvítězil návrh atelieru Kava, autory jsou Tomáš Gelien, Jakub Koňata, Jonáš Krýzl, Jan Novotný, Tomáš Novotný a Robert Seidl. "Vítězný návrh maximálně využívá kapacitu budovy bývalé káznice. Zároveň ale objekt přetváří citlivě a s ohledem na požadavky památkové péče," uvedl Sedláček.

Primátorův náměstek Matěj Hollan (Žít Brno) uvedl, že návrh nedělá v objektu žádné převratné změny, ale naopak kombinuje historii a pietu vůči bývalým vězňům. V místě by mohly vzniknout samostatné i sdílené kanceláře, ateliéry pro umělce, otevřené dílny, střižny, kavárna, hudební klub nebo sál s kapacitou pro 250 lidí. "Je důležité, že řešení návrhu je otevřené pro další vývoj kreativního centra, který bude z velké části vycházet z potřeb jeho uživatelů," dodal Sedláček.

S vítězem město podepíše smlouvu. "Navážeme fází projektování, aby to mohlo jít do územního řízení a stavebního povolení, aby se mohlo zažádat o peníze. Doufáme, že to stihneme a projekt zachráníme," uvedl Hollan. Podle primátora Brna Petra Vokřála ANO) je projekt limitovaný časem a má napjatý harmonogram.

Věznice leží v tzv. sociálně vyloučené lokalitě. "Inspirovali jsme se v zahraničí, kde takové lokality potřebovaly dostat nový život, kreativce, partnery, hospůdky, nízkoprahová centra," řekl Hollan.

Ministerstvo kultury prohlásilo loni věznici za kulturní památku, takže je při rekonstrukci potřeba dodržovat přísnější pravidla. Věznice vznikla v 18. století. Svému účelu sloužila v letech 1784 až 1956. Nahradila ji věznice v Bohunicích.
0 komentářů
přidat komentář

Související články