Praha - Do soutěže o nejlepší realizované stavby Grand Prix architektů zatím poslalo přihlášky 15 autorů, dalších asi 30 je připravuje. "Předpokládám, že bude 80 až 90 přihlášek. A to navzdory tomu, že novou cenu připravuje Česká komora architektů," řekl dnes novinářům předseda Obce architektů Miloš Parma. Tradiční cena organizovaná obcí má uzávěrku 1. dubna a vyhlášení vítězů bude 12. května. Vztahy mezi dobrovolným spolkem architektů, jímž je obec, a komorou, která udílí architektům autorizace, jsou dlouhodobě napjaté.
Výroční cenu za architekturu udílí Obec architektů od roku 1993. V poslední době však čelí kritice zejména od mladých architektů. Obec podle nich neplní své poslání a upadá prestiž aktivit včetně soutěže a přehlídky Grand Prix architektů.
Grand Prix, jež má být přehlídkou nejlepší aktuální architektury v ČR s možností ukázat jí co nejširšímu publiku, se podle kritiků stává spíše lokální událostí s nepatrným dopadem na laickou veřejnost.
Parma se ale brání tím, že obec funguje jen na základě členských příspěvků, sponzorských darů a grantů. Letos ale podle něj nedostala soutěž grant ani od Prahy ani od ministerstva kultury. Připomíná, že ČKA ročně hospodaří s rozpočtem asi 24 milionů korun, obec má rozpočet v řádech desítek tisíc. Před několika lety soutěž vypsaly obec, komora a Národní galerie společně, po změně ve vedení komory už se oba architektonické subjekty podle Parmy nejsou schopny dohodnout.
Obec je podle něj sdružení, které se snaží něco produkovat a pořádat, ale architekti se do ní nehlásí. "Obec architektů vymírá, dnes má asi 450 členů," říká Parma. Komora má 4000 členů, autorizovaných architektů, kteří ročně platí příspěvek 6000 korun.
Nových architektů podle něj české školy produkují asi 800 ročně. "To je v poměru k počtu obyvatel hrůzostrašný počet, architekta potřebuje člověk jednou, dvakrát za život. Architekti pak nemají co dělat, kvalita architektury jde do háje," míní předseda obce. Architekti se z praktických důvodů zapíší do komory, která vykonává přenesenou pravomoc státní správy, ale Grand Prix využívají podle něj jen pro soutěž. "Když vyhrají, holedbají se tím, ale nechtějí přispět na spolkovou činnost," stěžuje si Parma.
Nová soutěž komory se nechce vůči Grand Prix vymezovat, zmiňuje ale, že do nové soutěže se mohou přihlásit všichni bez zaplacení vstupního poplatku. "To je nesmysl, protože využívají peněz, které dáváme my všichni. Že si dotyčný zaplatí svůj panel, je normální stav," říká Parma.
Do Grand Prix se loni přihlásilo 88 realizací. Kolik přihlášek má komorová Česká cena za architekturu, která má trochu jiné podmínky než Grand Prix, mluvčí komory ČTK dnes nesdělila. Svá realizovaná díla do ní mohou autoři přihlašovat do poloviny dubna.