Protisluneční ochrana je pro (nejen) nízkoenergetické budovy zásadní

Vložil
Tisková zpráva
03.05.2021 12:40
BOHEMIAFLEX CS, s.r.o

Jakákoliv sluneční ochrana je klíčovým prvkem pro zlepšení energetické účinnosti a řízení denního světla u stávajících budov. Tato technologie však stále není dostatečně využívána, přičemž může mít zásadní dopad na snížení spotřeby energie a uhlíkové stopy zastavěného prostředí a zároveň zlepšit tepelný a vizuální komfort obyvatel budov. S integrací stínící techniky však musí být počítáno ve velmi rané fázi návrhu budovy nebo projektu renovace.


Je jisté, že klimatické změny způsobné člověkem budou mít do budoucna stále více negativních dopadů. Ceny energií neustále rostou, ale budovy stále spalují dvě pětiny veškeré primární energie a emitují 36 % veškerého CO2 v EU. Dokonce více tomu zřejmě bude v době pandemie, kdy se veškerý život přestěhoval do vnitřních prostor občanů, a tedy budov, které ve většině případů nepodléhají směrnici EPBD o energetické náročnosti budov. Na kancelářské budovy jsou dnes kladeny poměrně velké nároky týkající se energetické náročnosti – ale co soukromé budovy, novostavby, projekty revitalizací soukromých domů? Tam bude zřejmě velký prostor pro zlepšení.

Inteligentní technologie pomáhají

Úspory energie ve výši 30 až 60 % lze dosáhnout inteligentními technologiemi, a to jak v nových, tak renovovaných budovách. V Evropské Unii je již požadavkem, že od roku 2020 musí být všechny nové budovy téměř „energeticky nulové“. Existujících budov je ale stále obrovské množství, přičemž v současné době se každoročně renovuje pouze 1 až 1,5 % budov. Se stínicí technikou jako důležitým prvkem pro zlepšení kvality budov se ale nepočítá. Okna jsou považována za statický prvek domů, ale povětrnostní podmínky se neustále mění a ovlivňují klima uvnitř budov. Přesto všichni očekávají, že jim bude doma stále stejně pohodlně.

Řešením je dynamická stínící ochrana

Stínící technika omezuje nebo eliminuje potřebu ochlazování budov v letních podmínkách pomocí řízení množství sluneční energie vstupující okny. V topné sezoně pak umožňuje využívání volné, obnovitelné solární energie. Vhodně zvolená a, ideálně automatizovaná, stínící technika v obou ročních obdobích nabízí dodatečnou izolaci průhledných částí obvodového pláště budovy, což pomáhá snížit tepelné ztráty v chladném počasí a omezit tepelné zisky v létě. Sluneční clona bude také řídit a kontrolovat průnik denního světla, tak důležitého pro životní pohodu.


Zip Screen jako perfektní řešení

Proto je důležitým prvkem našeho portfolia řada Screen Zip. Screen Zip je navržen pro extrémní odolnost proti větru a minimální údržbu. Varianty Screen Zipů mohou být integrovány do konstrukce obvodového pláště pro čistý vzhled nebo instalovány na fasádu/okna, aby umožnily proudění vzduchu mezi látkou a sklem.

Na rozdíl od vnitřního stínění, exteriérové látkové rolety zamezují přímému kontaktu tepla se sklem a mohou snížit spotřebu energie na ochlazování o více než 70 % a na osvětlení o více než 50 %, aniž by došlo ke ztrátě výhledu ven. Venkovní stínění chrání také interiér budov tím, že zajišťuje ochranu nábytku i podlah před vyblednutím působením slunečního tepla a UV záření.

Kontrola teplotní pohody je jednoduchá

Screen Zipy vyrábíme šité na míru individuálním požadavkům zadavatelů, které provedeme celým procesem návrhu od koncepce až po instalaci. Naše Screen Zipy dodáváme v různých konfiguracích (velikost a tvar kazety, typy montáže) a neomezeným barevným provedením. Nabízíme také automatizaci, abychom zajistili, že klima budov bude regulováno s minimálním úsilím.

Technické přednosti zipových rolet Bohemiaflex CS:
  • revizní víko kastlíku pro snadnou kontrolu a výměnu dílů,
  • revizní lišta na vodící kolejnici pro rozebrání výrobku bez jeho demontáže, poškození oken či omítky.
  • napnutí látky do stran pomocí plastového vodítka a neoprenových stripů. Nepoužíváme plast, který časem tvrdne a žloutne působením UV záření.
  • kastlíky a kolejnice jsou celohliníkové o minimální tloušťce 1,5 mm s přidaným perforováním, aby nedo- cházelo k průhybu a profil držel tvar.
  • kotvení kolejnic a kastlíku je provedené neviditelným spojem,
  • zátěžové profily jsou navrženy tak, aby hmotnost, která působí na látku, byla min. 1,6-1,8 kg/bm. Tím je potah vizuálně vypnutý a nedochází k jeho špatnému návinu.

(Zdroj dat: European Solar Shading Organization).

www.bohemiaflex-cs.cz
https://www.bohemiaflex-cs.cz/produkty-markyzy-svisle/markyza-screen-zip

0 komentářů
přidat komentář

Související články