Proměna průmyslového mlýna v Larviku

Vložil
Tisková zpráva
08.04.2021 11:40
PREFA Aluminiumprodukte s.r.o.

Přibližně 100 km jihozápadně od Osla se nachází průmyslový areál Fritzøe Møller. Byl založený ve 40. letech 16. století jako železárna, která byla ve druhé polovině 19. století přeměněna na hoblovací mlýn na dřevo. Ve 20. století prošel mlýn několika proměnami, nejprve se zde začaly vyrábět polotovary pro výrobu chemické celulózy a následně byla činnost rozšířena i o stavební. Byl zde zpracováván jeden z nejcennějších tmavých přírodních kamenů – larvikit, dříve používaný jen na hřbitovní náhrobky a následně hojně využívaný architekty pro dekoraci interiérů např. některých bank.

Mlýnský podnik byl uzavřen v roce 2001 a už v té době se jej nejstarší norská společnost Treschow-Fritzøe, která areál od roku 1986 spravuje, rozhodla revitalizovat a proměnit ve světlé místo zašedlého brownfieldu. Jde o první budovu, která je vidět při odbočení z dálnice směrem z Osla do Larviku, a proto jí byla věnována náležitá pozornost. O její aktuální podobu se zasloužila místní architektonická kancelář PV arkitekter. Ta byla založena již v roce 1997 a její sídlo se nachází přímo ve Fritzøe Møller. Sídlí zde i klempířská společnost Herman Nilsen & Sønner AS, která budovu původního mlýna opláštila do larvikitově černé provětrávané fasády PREFA.

Kontrastní černá

Strojově, ale nepravidelně prolamované fasádní panely PREFA FX.12 v kombinaci s fasádním systémem PREFALZ s povrchovou úpravou P.10 působí díky zvolenému odstínu tradičně avšak současně velmi futuristicky. Staré se tu prolíná s novým. A právě kontrastní kombinace původního cihlového zdiva na jižní straně mlýna s ultramoderní technologií lehkého hliníkového obkladu je to, čeho si PV arkitekter v čele s partnerem Kjetilem Lønnebakke Tennebø, který měl projekt revitalizace mlýna na starosti, cení nejvíce. "Na první pohled vypadá, jako by původní budova byla částečně zahalena do nového kabátu. Zešikma zařezaná přechodová hrana ještě zvyšuje kontrast mezi starými a novými stavebními prvky. Hloubku tohoto kontrastu umocňují také dvoukřídlá okna s původním designem a strukturou oproti velkoformátovým skleněným tabulím."

Volba hliníkového materiálu nebyla náhodná. Paralela s larvikitem je takřka dokonalá. Vizuální proměny v závislosti na úhlu a intenzitě dopadajícího světla stejně jako způsob opracování materiálu signalizuje, jak moc PV arkitekter dbali na to, aby zachovali nejenom původní ráz celého areálu, ale aby vzdali hold i jeho původnímu zaměření. Za soumraku se fasáda zbarví téměř do zlatohněda, a naopak hned po východu slunce získává jalovcově namodralý odstín. Této efektní hře světla a stínů napomáhají nejenom nepravidelné zlomy vodorovně instalovaných fasádních panelů FX.12, ale také stojaté drážky lineárního fasádního systému PREFALZ, který je pro změnu orientován svisle.

Důvěra vzájemné spolupráce

Treschow-Fritzøe, PV arkitekter a Herman Nilsen & Sønner AS spolu před realizací revitalizace průmyslového mlýna v Larviku již několikrát spolupracovali. Thomas Nilsen z PREFA Norsko se stal čtvrtým rovnocenným členem této osvědčené sestavy, když vnesl do projektu myšlenku použít černou hliníkovou fasádu s povrchem P.10. Kromě vizuální přitažlivosti byly hlavními argumenty použitého materiálu minimální zátěž životního prostředí a trvalá udržitelnost.

V Norsku není snadné ignorovat odpovědný přístup k životnímu prostředí. Pro ilustraci, více než 80 % automobilů, které byly za uplynulý rok v Norsku zakoupeny, jsou elektromobily. To ukazuje, jak moc si Norové váží svých přírodních zdrojů a nenechají se jen tak zlákat cenově výhodnou, avšak k přírodě neohleduplnou technologií nebo materiálem. Jelikož hliník je plně recyklovatelný, a i samotné PREFA produkty jsou vyráběny z převážně recyklovaného hliníku, obhajoba hliníkové fasády pro Fritzøe Møller nebyla až tak složitá.

O projektu:

Objekt, místo: komerční budova, Larvik, Norsko
Typ stavby: rekonstrukce
Architekti: PV arkitekter
Realizace: Herman Nilsen & Sønner AS
Typ fasády: fasádní panel FX.12, PREFALZ
Barva fasády: P.10 černá
FOTOGRAFIE: Croce & WIR
0 komentářů
přidat komentář

Související články