Prezentujete projekt? Využijte možností digitálního tisku naplno

Vložil
Tisková zpráva
24.02.2020 07:00
Úspěch projektu závisí na řadě faktorů. Může jít o soutěž, výběrové řízení, přilákání nebo přesvědčení investora nebo o informační kampaň pro veřejnost. Jedním z faktorů, které ovlivňují pravděpodobnost úspěchu, je i povedenost prezentace projektu. Důležitý je obsah i forma – a i když se nám to nemusí líbit, forma může mít větší vliv, než bychom čekali. Pojďme se podívat, jak můžeme využít aktuálních možností digitálního tisku – a speciálně toho velkoplošného – pro zlepšení nebo ozvláštnění formální stránky naší prezentace.

Formát. Nejčastěji vídáme prezentace v podobě kapa desek o formátu B1. Pokud vás ale neomezují pravidla soutěže nebo výběrového řízení, může být formát vaší prezentace v podstatě libovolný, od několika centimetrů po několik metrů. A vůbec nemusí jít o obdélník – proč ne kruh, trojúhelník nebo šestiúhelník, když zrovna takový tvar líp souzní s obsahem projektu? Nebo i jiný tvar – moderní technologie umožňují obrábět rozmanité materiály do libovolného tvaru. Nebojte se zapojit představivost a zkusit něco nového.

Materiál. Materiál je prvek, který může dramaticky ovlivnit působivost prezentace. Potisknout se dá dnes přitom skoro cokoli, pokud vás tedy nebrzdí rozpočet, je z čeho vybírat. Z přírodních materiálů se nabízí třeba sklo, kov, dřevo nebo korek. Možná vás to překvapí, ale nepřeberně zajímavých možností nabízí papír: mezi grafickými papíry najdeme varianty přírodní, extra hladké nebo naopak hrubší, připomínající na dotek smirkový papír, to všechno v mnoha barvách. Papíry lze použít přímo, nebo nalepené na tuhé podkladové desce. Skvělou alternativou k pěnovým deskám jsou papírové desky, které představují ekologicky šetrnější volbu a funkci splní stejně dobře. Efektní plochy k potisku se dá dosáhnout i kombinací podkladové desky, která poskytne rovinnost, a povrchové vrstvy se zajímavým vzhledem: tady lze vybírat z desítek typů fólií, které imitují kov nebo dřevěné dekory. Na podkladovou desku je taky možné aplikovat třeba betonovou stěrku a celek potisknout.

Speciální tiskové efekty. Kvalita tisku je samozřejmě zásadní a je potřeba volit technologii, která zajistí dostatečně ostrý tisk i těch nejmenších detailů. Moderní technologie přitom mají potenciál splnit i ty nejvyšší nároky. Dokážou ale nabídnout i něco navíc? Odpověď je ano. Co třeba reliéfní, na dotek citelný tisk? Některé prvky tak můžou vystupovat třeba až dva milimetry (ale víc) nad potiskovaný povrch, reliéf je tedy i viditelný. Dalším specialitou je tisk bílou barvou. Díky bílému tisku je možné využívat i tmavé nebo průhledné materiály. Čirý lak zase dokáže některé prvky v grafice zvýraznit (dodá jim lesk) a dá se taky použít pro vytvoření už zmiňovaného reliéfu. Vedle bílé barvy a čirého laku je zajímavou a dnes dostupnou možností tisk metalickou stříbrnou barvou. Občas má poskytovatel tiskových služeb tiskárnu s dalšími speciálními inkousty, které lze v návrhu využít zajímavých způsobem – důležité je začít s ním komunikovat co nejdřív a využít dostupných možností na maximum. Obraťte se na dodavatele a chtějte víc než to nejběžnější, pohodlné řešení.

Obal. Vlastní vizuály projektu tvoří jádro vaší prezentace, proč ale všechno nedodat i v pěkném a funkčním obalu s designem takovým, jaký budete chtít? S konstrukcí obalu by vám měl váš dodavatel umět pomoct, na vás je případný grafický návrh.
Všechny výš popsané možnosti nabízí digitální tisk, takže jsou dostupné pro tisk i jednoho jediného kusu. Reliéfní tisk, bílá barva, čirý lak a stříbrná metalická barva, široká paleta běžných, ne tak běžných i velmi neobvyklých materiálů, možnost využít extra velkých formátů nebo nepravidelných tvarů a nakonec pěkný obal, to všechno jsou možnosti, které při správném využití zvýší působivost vaší tištěné prezentace.

Nakonec ještě pár tipů a zajímavostí:
  • Přemýšleli jste někdy, co se s vaší prezentací stane, až ji nebudete potřebovat? Pravděpodobně se z ní stane odpad. Všechny papírové desky jsou k přírodě šetrnější volba než desky plastové nebo kapa deska, která je kombinací papíru a několika druhů plastu a po skončení životnosti tak představuje odpad, který se nedá recyklovat
  • I obyčejná šedá třímilimetrová lepenka – jeden z nejlevnějších materiálů – a s potiskem, především s využitím bílé barvy, vypadá skvěle
  • Pokud netrváte na tuhé desce, lze potisknout i rozmanité textilní materiály
  • Jednotlivé materiály můžete různě kombinovat – dělat z nich nebo do nich výřezy, slepovat je k sobě atd.
  • Výraz "kapa deska" se často používá pro označení všech desek bez rozdílu, není to ale úplně na místě. Je jen jedna pravá Kapa® – tu už víc než 40 let vyrábí v německém Osnabrücku firma 3A Composites. Kapa® je vlastně celá řada desek, ve které najdeme několik variant, např. Kapa® Line, Kapa® Plast nebo samolepicí Kapa® Fix. Na trhu je dnes řada levnějších alternativ, ty se ale pravé Kapa desce kvalitou ne vždycky vyrovnají.
0 komentářů
přidat komentář

Související články