Klenot z Wachau: vinařské centrum v Kremži

Vložil
Tisková zpráva
05.06.2015 12:40
Smaragd je značka těch nejkvalitnějších vín z Wachau-Winzer. Jméno ale nepochází od drahokamu, nýbrž od smaragdově zeleného keře vinné révy, který je doma na vinicích v horním Rakousku nad Dunajem, a je symbolem výtečné chuti Wachauských vín. Sluncem zalité úrodné terasy poskytují této odrůdě nezaměnitelnou chuť, která se na jazyku příjemně rozvíjí. Právě to měl před očima architekt Christian Mang, když přemýšlel o designu nového Vinařského centra v Křemži. Realizace tohoto moderního architektonického klenotu, který oko návštěvníků okouzlí zajímavými vizuálními efekty, byla možná díky variabilním materiálům společnosti PREFA Aluminiumprodukte.


Nejen výjimečné víno a nádherná krajina jsou tak typické pro tuto vyhlášenou vinařskou oblast na krásném modrém Dunaji. Navíc se nyní Wachau může pyšnit dalším unikátem, a to nevšedním architektonickým počinem v podobě Vinařského centra na Kremži. Multifunkční budova od architekta Christiana Manga splňuje všechny požadavky školícího centra a v neposlední řadě i technicky dokonale vyvedeného vinného sklepa. Použitá kovová fasáda s řadou odlesků a neobvyklých vizuálních efektů přitom navazuje na ty nejnovější trendy v oblasti současného stavebního designu.

Příroda se odráží v architektuře

Cílem bylo, aby se podařilo celou budovu opticky propojit s prostředím, do kterého je zasazena. To bylo bezezbytku možné díky krytině PREFALZ, v barvě přírodního hliníku. Christian Mang k tomu řekl: „Rozhodli jsme se pro neutrální metalický venkovní plášť budovy, který velice dobře odráží různorodé barevné tóny přírody a okolních budov stejně tak, jako sluneční paprsky.“

PREFA přináší kontrast
Metalický venkovní plášť objektu obepíná horní část stavby. Svým lesklým povrchem vytváří jasný kontrast k masivně vystavěnému betonovému soklu, který tvoří spodní část budovy. Optický předěl tak podtrhuje rozdílné funkce stavby. Centrum vína zastřešuje prodejní prostory, prostory pro semináře, laboratoře pro vývoj a kontrolu vína a také sklepní část, ve které probíhá vinařská škola.

Ušlechtilá vína, ušlechtilá budova
Vysoce kvalitní materiály byly pro architekta Christiana Manga při stavbě tohoto centra naprosto zásadní. Právě u budov, které jsou využívány jako školy a studijní centra, je podle Manga zvlášť důležitá jakási vzorová funkce: „Podle mě není možné, aby kvalitní věci vznikaly v nehezkých nebo nekvalitně postavených budovách. Produkt tak ušlechtilý, jako je víno si zasluhuje stejně ušlechtilou budovu,“ míní architekt.

Variabilita materiálu
Střecha a fasáda horního podlaží jsou decentně zahaleny do kabátu z PREFALZu. Produkt, který je stejně tak mnohostranný, jako budova sama, umožňuje výjimečné optické efekty a oslňuje svým citem pro detail. Jednotlivé obdélníkové kovové prvky jsou pro zvýšení efektu uspořádány podobně jako šupiny na těle ještěrky.

Dlouhověkost: základní princip značky PREFA
Kvalitu dosaženého výsledku většinou architekt nevidí okamžitě, ale až s odstupem času, kdy jeho dílo zůstává nadále krásné, nadčasové a funkční. Christian Mang k tomu dodává: „Moderní architektura by měla na jedné straně odrážet dobu, ve které žijeme, a na straně druhé by měla vyjádřit svou nadčasovost a dlouhotrvající funkčnost.“ Tento požadavek firma PREFA Aluminiumprodukte se svými produkty zcela naplňuje – její hliníkové střešní a fasádní prvky se 40letou zárukou jsou vyráběny tak, aby vydržely navěky.

DOPORUČENÍ ARCHITEKTA:
Moderní architektura by měla na jedné straně odrážet dobu, ve které žijeme, a na straně druhé by měla vyjádřit svou nadčasovost a dlouhotrvající funkčnost. Tento požadavek firma PREFA Aluminiumprodukte se svými produkty zcela naplňuje – její hliníkové střešní a fasádní prvky se 40letou zárukou jsou vyráběny tak, aby vydržely navěky. Mě fascinují jednoduché a jasné tvary v kombinaci s vysoce kvalitním materiálem a precizním detailním provedením.“ Christian Mang, MANG Architekten


Sortiment použitých výrobků PREFA
PREFALZ – svitkový plech:

Stručný popis: Barevný hliníkový svitkový plech je díky vynikající falcovací kvalitě a povrchové úpravě předurčen pro individuální a kreativní řešení střech a fasád.
Výhody produktu: Široký výběr PREFA příslušenství (odvodňovací systémy, upevňovací materiál, protisněhové zábrany,…); univerzální použití (od obloukových střech po složité půdní vestavby, klenuté střechy nebo velké střechy); stálá kvalita; nízká hmotnost (cca 1,89 kg/m2 při šířce pásu od 650 mm); dlouhá životnost; recyklovatelnost; rezuvzdornost; na přání k dodání i s ochrannou fólií.
Barvy: 13 standardních barev skladem, povrchová úprava hladká nebo stucco, záruka na barevnou stálost a kvalitu 40 let
Teplotní odolnost: od -50 °C do +80 °C
Čištění: tlakovou vodou, houbou nebo kartáčem
Zpracování: jednoduše a lehce zpracovatelný i při nízkých venkovních teplotách pod 0 stupňů
Pokládka a připevnění: na plné bednění (24 mm) se separační vrstvou, připevnění nerezovými příchytkami
0 komentářů
přidat komentář

Související články