Červencové vydání INTRA s podtitulem Kov opět přináší to nejlepší z domácí i světové architektury. Vedle současných staveb v něm najdete i sochařská díla, meditativní stezku, rekonstrukci hradu ze čtrnáctého století, hřbitov v Banské Bystrici, vzducholodě nebo třeba poeziomaty...
Pestré a inspirativní číslo zaměřené na architektonická díla, jimž dominuje kov ve všech svých podobách, otevírají slova architekta Josefa Pleskota, který svou fascinaci tímto materiálem shrnuje výstižně slovy: „Obdivuji ocelové konstrukce!“ O oceli v architektuře hovoří na následujících stránkách i Eric Owen Moss, stejně jako o dekonstruktivismu nebo třeba vzpomínkách na Prahu, již nazývá „fascinujícím Kafkovým městem“.
V patnáctém pravidelném vydání INTRA najdete také rozhovory s architektem Petrem Jandou o jeho tvorbě spjaté s vodou a sochařem Čestmírem Suškou o jeho „honu na cisterny“. „Bylo to kouzelné: mezi starým haraburdím a omlácenými hrnci zářila nádherná polokoule (…). Byla nevýslovně krásná! Přesto jsem ji tam nechal,“ vypráví umělec a dodává, že se mu pak v noci o ní zdálo: „Probudil jsem se celý zpocený a najednou zcela jasně věděl, že ji musím mít!“
Se sochařstvím je také spojen stožár vysokého napětí Bog Fox od studia PART Architects a k umění nemají daleko ani poesiomaty, s nimiž přišel Ondřej Kobza a které se postupně budou objevovat v české krajině.
INTRO vám rovněž představí dvě stezky – jednu červenou a jednu cortenovou –, atypický mezonetový byt v Praze s dominantním modrým schodištěm od ateliéru SMLXL, brazilský rodinný dům Casa Clara s fasádou s dekorativními prvky zvanými cobogó a nahlédnete i do dějin polárních letů. Samozřejmě i tentokrát na vás čekají stálé rubriky od Petra Šmídka a Petra Volfa a pětadvacet stran věnovaných materiálům a technologiím. Nové číslo či předplatné můžete objednávat na webu INTRA.