Elektrické podlahové vytápění se osvědčuje i u velkých energeticky úsporných rodinných domů

Zdroj
Vložil
Tisková zpráva
19. 07. 13. 09:10


Jestliže se už investor rozhodne pro stavbu nízkoenergetického domu, automaticky předpokládá, že účet za vytápění bude nízký. Nízké pořizovací náklady mluví jednoznačně pro elektrické plošné vytápění. Provozní komfort a zejména nízké provozní náklady potvrzuje i řada konkrétních realizací. Zajímavé jsou například údaje ze dvou velkých rodinných domů na Slovensku, vytápěných velkoplošnými nízkoteplotními systémy od firmy FENIX Jeseník.

Nízkoenergetický přízemní rodinný dům s elektrickým podlahovým vytápěním FENIX v Žilině

Ve slovenském krajském městě Žilina vyrostl před třemi lety přízemní, nepodsklepený rodinný dům s pěti místnostmi a podlahovou plochou cca 220 m².

Ve slovenském krajském městě Žilina vyrostl před třemi lety přízemní, nepodsklepený rodinný dům s pěti místnostmi a podlahovou plochou 218,72 m². Obvodová konstrukce domu je z Porotherm systému, cihla 250mm a EPS 200mm, výplňové konstrukce jsou řešeny dřevěnými okny s trojsklem. Dispoziční řešení objektu se skládá z obývací haly s kuchyní a výstupem na terasu, ložnice s koupelnou, dvou dětských pokojů, pokoje pro hosty, chodbou s WC a samostatnou koupelnou. Energie přicházející do domu je elektrická energie se zásobníkovým ohřevem vody, v domě je zabudovaná rekuperační jednotka. Vytápění domu je řešeno kombinací elektrických topných systémů FENIX.
1 – Trojvrstvá laminátová plovoucí podlaha ; 2 – podlahová limitační sonda v drážce; 3 – Krycí PE fólie tl. 0,25 mm; 4 – Podlahová topná fólie ECOFILM; 5 – Izolační podložka z extrudovaného polystyrénu; 6 – Podklad – beton, anhydrit, původní podlaha, apod.

Topné fólie ECOFILM jsou použity pod laminátové parkety v obývacím pokoji, kuchyni a na chodbě, podlahové topné rohože ECOFLOOR pak v místnostech s dlažbou  - koupelna a WC. V pokojích jsou navíc instalovány elektrické sálavé konvektory, v koupelnách je pak systém doplněn topnými žebříky. Celý topný systém byl dodán za 60.000 Kč včetně DPH, v této ceně byla zahrnuta dodávka topných systémů ECOFILM, ECOFLOOR, ECOFLEX včetně digitálních termostatů. Rodinný dům užívají čtyři osoby - dva dospělí a dvě děti. Jako v každé moderní domácnosti se zde nacházejí počítače a další spotřebiče denního použití.
1 – nášlapná vrstva (keramická dlažba); 2 – flexibilní lepicí tmel; 3 – topná rohož ECOFLOOR; 4 – podlahová (omezovací) sonda; 5 – nosná betonová deska; 6 – ocelová výztuž (tzv. kari síť); 7 – tepelná izolace; 8 – podklad (betonová deska)

Kolik stojí vytápění a provoz poměrně velkého rodinného domu, kde teplo zajišťují výhradně elektrické topné systémy? Dům s podlahovou plochou 218 m2 vykazuje roční spotřebu energie od 15.000 do 16.500 kWh/rok. Sledované období spotřeby přitom charakterizuje celoroční provoz v lokalitě Žilinského kraje, kde je zimní období teplotně zařazené v pásmu -15°C.  A náklady? Roční náklady za vytápění a celý provoz (tj. včetně spotřeby elektrické energie na osvětlení a provoz všech domácích spotřebičů) se v posledních čtyřech letech pohybují v rozmezí 40.000 až 48.000 Kč ročně.

Nízkoenergetický rodinný dům s elektrickým podlahovým vytápěním FENIX v Nitrianskych Hrnčiarovciach

Dvoupodlažní rodinný dům s pěti obytnými místnostmi je postaven ve slovenské obci Nitrianske Hrnčiarovce a je prototypovým řešením ekonomické a ekologické výstavby nízko-energetických domů s přihlédnutím k požadavkům prostředí. Dům je nepodsklepený, zastavěná plocha je 121 m2, obytná plocha pak 205 m2. Obvodová konstrukce je sendvičová tloušťky 425 mm. Výplně okenních otvorů jsou řešené plastovými okny s izolačním trojsklem, vnitřní stěny jsou ze sádrokartonových desek. Hlavní obytný prostor je tvořen obývacím pokojem, jídelnou a kuchyní a je orientovaný do tiché zadní části domu. Chodba v patře zpřístupňuje tři pokoje s terasou a balkónem, šatník, technickou místnost a koupelnu. Stavbu realizovala společnost A CORO a.s., Prešov, která se specializuje na výstavbu nízkoenergetických a pasívních domů a je členem Institutu pro energeticky pasivní domy iEPD (www.iepd.sk).
Dvoupodlažní rodinný dům s pěti obytnými místnostmi je postaven ve slovenské obci Nitrianske Hrnčiarovce.

V objektu byly nainstalované topné rohože ECOFLOOR a fólie ECOFILM F s použitím keramické podlahy Creaton. Jedná sa o nový způsob použití tzv. suché montáže plovoucí keramické podlahy z pálené cihlářské hlíny. Tento nový způsob kladení keramické podlahy urychlí čas realizace a zabezpečí okamžitou funkčnost podlahového topení. Skladba podlahy Creaton s folií ECOFILM je první kombinací suché montáže na Slovensku. Vstupní náklady na vytápění s regulací v ceníkových cenách s DPH dosáhly cca 67.000 Kč. Roční spotřeba domu je cca 33,5 kWh/m²/rok, za elektrickou energii přitom rodina platí ročně 23.000 -25.000 Kč.
1. Podklad (betonová, dřevěná deska); 2. Suchý zásyp CREATON; 3. Tepelná izolace; 4. Krycí PE fólie tl. 0,25mm; 5. Podlahová topná fólie ECOFILM; 6. CREATON – plovoucí keramická podlaha

Oba rodinné domy spotřebují méně než polovinu energie na vytápění, zbytek celoroční spotřeby je to ostatní – světla, televize, počítače, pračky, sušičky, varné konvice, mikrovlnné trouby, atd. – tedy běžný provoz domácnosti. Zjištěné výsledky i dosavadní zkušenosti majitelů obou rodinných domů dokazují, že mýtus neefektivnosti a ekonomické náročnosti elektrického vytápění je i u podobně velkých objektů překonán.

0 komentářů
přidat komentář

Související články