Castellana 77, udržitelná budova s prosklenou fasádou od společnosti Guardian Glass

Vložil
Tisková zpráva
03.01.2020 13:45
Španělsko

Madrid

Castellana 77 stojící v centru finančního centra Madridu, ve čtvrti AZCA, po dvou desetiletích kdy byla mimo provoz, znovu ožila, a to díky architektonickému studiu luis vidal+arquitectos. Původní věžová stavba z roku 1977 je nyní 62 metrů vysoká administrativní budova, která svým specifickým způsobem dotváří městské panorama. Budova je po rekonstrukci lídrem v oblasti energetické účinnosti a udržitelného rozvoje. Navíc získala prestižní certifikát LEED Platinum. K tomuto ocenění velkou mírou přispěly vysoce účinné skleněné produkty od společnosti Guardian Glass, kterými je osazena fasáda budovy.

Dva základní pilíře tohoto architektonického projektu bylo důmyslné využití přirozeného světla a touha vytvořit budovu, která bude dominantou svého okolí. „Cílem bylo budovu zmodernizovat, výsledkem je úplně nová stavba, která je flexibilní i udržitelná, a zároveň nabízí vysoce kvalitní komerční prostory. Její vzhled navíc přirozeně zapadá do panoramatu Madridu, města, ve kterém se snoubí respekt ke svým kořenům, ale i ambiciózní pohled do budoucnosti," řekl Luis Vidal.
K tomu dopomohla kompletně nová fasáda s ostrou vertikální modifikací z pokoveného skla Guardian SunGuard® SN 70/41 tvořící vysoce selektovanou, glazurovanou, zavěšenou fasádu.

Budova Castellana 77. Fotografie © luis vidal + arquitectos. Všechna práva vyhrazena.

Tento moderní, inspirativní stavební systém v sobě má mimo jiné zabudovanou funkci zajišťující extra ochranu před slunečním zářením díky žebrování s přesahem 60 cm, které poskytuje stín, (mezi žebrováním a fasádou je 15 cm široká mezera kvůli čištění a celkové údržbě). Ty ve spojení se sklem Guardian ještě více zlepšují celkové funkční vlastnosti budovy.

Rekonstrukce na celkové ploše 21 000 m² zahrnovala i modernizaci veškerého vybavení budovy Castellana 77, změna uspořádání 18 nadzemních podlaží (celkem 16 261 m²), umožnila větší flexibilitu přízemního půdorysu. Přízemí je koncipováno jak pro kanceláře, tak i pro komerční prostory. Rekonstrukce se dočkaly také původní čtyřpodlažní parkovací prostory a patro pro obecnou obslužnost budovy. Pět podzemních podlaží má nyní kapacitu více než 200 parkovacích míst.

Skleněná fasáda je žijící i účinná

Stavba fasády budovy Castellana 77 byla rozdělena do dvou etap. Nejdříve se demontovala zcela zastaralá, původní fasáda budovy trpící značným opotřebením. Následovalo osazení novým pláštěm. Pracovalo se s několika typy fasád podle plochy a orientace: zavěšená fasáda, plášťová fasáda s ochrannými lamelami a odvětrávaná fasáda.


Zavěšená fasáda je vyrobena z extrudovaného hliníkového profilového systému a výplňových panelů vyrobených z laminovaného, pečlivě vybraného skla s neutrálním povlakem SunGuard® SN 70/41 jako externím prvkem. Jde o jednu z možností potahovaného skla v řadě vysoce funkčních architektonických skel Guardian SunGuard®. Díky 70 % propustnosti světla nabízí toto řešení neutrální vzhled s maximální kontrolou slunečního záření. Fasádní systém umožňuje volné odvětrávání zasklívacích hran, což zabraňuje nežádoucí kondenzaci.

Budova Castellana 77. Fotografie © luis vidal + arquitectos. Všechna práva vyhrazena.

Žebrování z EFTE pro lepší energetickou účinnost

Dalším výrazným rysem architektonické práce na budově Castellana 77 je žebrování z EFTE (ethylen-tetrafluorethylenu) navržené speciálně pro tento projekt. Zvláštní orientace a zakřivení žebrování mu umožňuje protékat skrz budovu a propůjčuje jí jedinečný, výrazný tvar. Žebrování však neplní jem estetický účel. Jeho primární funkcí je zlepšení energetické účinnosti a udržitelnosti, protože chrání stavbu před přímým vystavením slunečnímu záření. EFTE jakožto pokročilý materiál je světelně prostupný, nikoli však tepelně, což z něj činní dokonalý materiál pro vytvoření podsvícení. Architekti mohli díky tomu vytvořit kontinuálně se vyvíjející fasádu.

Budova Castellana 77. Fotografie © luis vidal + arquitectos. Všechna práva vyhrazena.

Během dne vytváří na fasádě pohyb slunce a stínů, (v závislosti na intenzitě světla), jasně měnící se obrazce. Několik kilometrů LED světel nainstalovaných na žebrování fasády s různými kofiguracemi podsvícení dodává budově během noci zcela jinou identitu.

Fasáda budovy Castellana 77 s prosklenými jednotkami SunGuard® SN 70/41 a žebrováním z EFTE, umožňuje dosáhnout nízkých emisí a vysoké kontroly slunečního záření. Efektivní design fasády vedoucí k výrazným úsporám energie a k většímu pohodlí pro obyvatele budovy byl vypracován na základě důkladné analýzy expozice budovy vůči slunci a stínu na západní, východní a jižní straně prováděné každý den v roce v různých klíčových časech.

Budova Castellana 77. Fotografie © luis vidal + arquitectos. Všechna práva vyhrazena.

Udržitelnost a certifikát LEED

Castellana 77 je nyní budova s vysokou mírou udržitelnosti. Z výše zmíněných důvodů budova obdržela certifikát LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) udělován americkou organizací Green Building Council, skupinou lídrů v oblasti stavebnictví podporujících ekologické postupy při konstrukci budov.

Budova Castellana 77. Fotografie © luis vidal + arquitectos. Všechna práva vyhrazena.

LEED je jedním z nejprestižnějších světových certifikátů, který hodnotí udržitelnost budov a prosazuje stavbu finančně životaschopných nemovitostí šetrných k životnímu prostředí. Budova Castellana 77 obdržela v systému Core & Shell certifikát z kategorie "Platinum".

Toto vyznamenání bylo budově uděleno mimo jiné z následujících důvodů:
  • Energetická účinnost: prosklená fasáda a žebrování chránící proti slunci a řízení energie a výkonu poskytují maximální tepelný a světelný komfort pro obyvatele budovy. To pomáhá snížit spotřebu energie až o 33 % ročně ve srovnání s konvenční budovou se stejnou užitnou a povrchovou plochou. Systémy klimatizace a osvětlení mají o 46 %, respektive 34 % nižší spotřebu.
  • Přirozené osvětlení a výhled: Až 95 % zaměstnanců a obyvatel budovy Castellana 77 využívá přirozené světlo a má přímý výhled ven.
  • Kvalita vnitřního ovzduší: Energeticky účinný klimatizační systém založený na 100% vnějším přívodu vzduchu.
  • Poloha a široká škála možností přístupu do budovy.
  • Efektivní využití vody dosažené přidáním úsporných sanitárních zařízení tak, aby budova mohla dosáhnout snížení spotřeby vody o 39 % ve srovnání s budovami podobného typu.
  • Důraz na udržitelnost: Po rekonstrukci budova využívá především recyklované materiály certifikovaného, místního původu.
  • Nízké nebo nulové emise: 100% materiálů nemá žádné (nebo jen malé) emise těkavých organických látek.
Společnost Guardian Glass je členem US Green Building Council a podílí se také na programu ENERGY STAR, jehož cílem je zvýšení energetické účinnosti.



Guardian Glass
Guardian Glass, největší podnik skupiny Guardian Industries, je v celosvětovém měřítku jedním z největších producentů plaveného skla, skla s povlakem a dalších výrobků z plaveného skla. Ve svých 25 závodech na výrobu plaveného skla po celém světě vyrábí společnost Guardian Glass vysoce účinné sklo pro použití v exteriéru (jak komerčních, tak obytných budov), na interiérové architektonické využití, dopravu a technické výrobky. Sklo od společnosti Guardian lze nalézt v domácnostech, kancelářích, automobilech a na řadě architektonicky významných staveb po celém světě. Guardian Glass Science & Technology Center průběžně pracuje na vytváření nových výrobků a řešení s využitím nejmodernějších technologií s cílem pomáhat zákazníkům vidět, co je možné – see what‘s possible®. Navštivte stránky guardianglass.com.

O společnosti Guardian Industries
Guardian Industries je globální společnost se sídlem v Auburn Hills, v americkém státě Michigan, se závody v Severní a Jižní Americe, Evropě, Africe, na Blízkém východě a v Asii. Společnosti skupiny Guardian zaměstnávají zhruba 18 000 lidí a vyrábějí vysoce funkční plavená, pokovená skla a výrobky z nich pro použití v oblasti architektury, rezidenčního bydlení, interiérů, přepravy a technického využití. Rovněž dodávají vysoce kvalitní pochromované a lakované plastové díly pro automobilový průmysl. Vize společnosti Guardian je být preferovaným partnerem pro své zákazníky, dodavatele, zaměstnance a komunity na základě vzájemného prospěchu. Proto se neustále snažíme zlepšovat životy lidí poskytováním produktů a služeb, kterých si váží více než jiných alternativ. Zároveň to vše děláme odpovědně a spotřebováváme méně zdrojů. Guardian je stoprocentní dceřinou společností Koch Industries, Inc. Navštivte stránky guardian.com.

luis vidal + arquitectos
luis vidal + arquitectos je mezinárodní architektonické studio, které poskytuje vysoce kvalitní a inovativní designově řízená řešení náročných projektů. Studio se jako přední skupina architektů podílelo na projektu terminálu 2 londýnského letiště Heathrow. Má pobočky po celém Španělsku, Spojeném království, Japonsku, Dominikánské republice, Spojených státech a Chile. Zaměstnává více než 150 architektů, kteří společně využívají silné zázemí a solidní zkušenosti v širokém spektru oborů včetně plánování, stavebnictví a průmyslového designu.

Studio luis vidal + arquitectos, založené v roce 2004, si vybudovalo konzistentní profesní portfolio s více než 200 projekty různých měřítek. Studio je po celém světě známé svými odbornými znalostmi v navrhování budov v oblasti letectví a zdravotnictví, neboť se stalo jednou z předních a nejinovativnějších firem, jejímž cílem je poskytovat funkční, odpovědné a profesionální návrhy jako odpověď na dnešní urbanistické a společenské výzvy.
0 komentářů
přidat komentář

Související články