Beton, ocel a dřevo.

Vložil
Tisková zpráva
02.08.2016 09:15
Tři materiály, bez kterých by si nedokázala většina architektů,projektantů a dalších profesionálů z oboru stavebnictví, představit svůj běžný pracovní den. Základy budov, nosné konstrukce, fasádní prvky. Na všech těchto místech je možné se s nimi běžně setkat.

Umíte si je ale představit ve formě prstenu, náušnic, nebo manžetových knoflíčků ?Myšlenku vytvořit kolekci šperků výhradně pro architekty představuje Ladislav Eberl, jeden ze zakladatelů značky Gravelli:

"K prvnímu nápadu o špercích z betonu jsme přišli někdy v polovině roku 2013, kdy k nám do betonárky přišla kamarádka a módní designérka Mirka Horká. Její plán byl vytvořit kolekci pánského oblečení pro Mercedes Benz - Prague fashion weekend 2013, která by měla být z větší části tvořena právě z betonu a otázka na nás zněla, zdali jsme tak šílení a pomůžeme jí s tím. Vypadalo to jako zajímavý projekt, a proto jsme se do toho s chutí pustili. I přestože byl výsledek nejistý."

Když se totiž před nezasvěceným člověkem zmíníte o oblečení z betonu, jeho první pohled je většinou silně nedůvěřivý, jinak řečeno, může to považovat za dobrý žert.

Naším hlavním cílem proto bylo dotáhnout vše do nejmenších detailů tak, abychom nenechali nic náhodě. Tedy, aby odborníci i širší veřejnost, která s naším dílem přijde do styku, ohodnotila nejen tu první bláznivou ideu, ale především řemeslné zpracování a pečlivou přípravu.

Vývoj směsí a způsobu nanášení betonu na oblečení nám zabral několik dní. Naše jinak normální řemeslnická dílna se najednou proměnila v krejčovství. Všude byly desítky vzorků různých látek potřených betonem. A výsledek? Tím bylo funkční sako z kvalitního lnu, na kterém byla nanesena tenká vrstva betonu s následnou impregnací kvůli opadávání a drolení. Vše šité na míru. Okouzlilo nás natolik,  že jsme  v zápalu kreativity vyrobili i betonové knoflíky a první várku betonových prstenů.

Prsteny jsme vytvořili především pro umocnění dojmů z celé přehlídky, nebyl za tím v tu chvíli žádný hlubší úmysl.

Následující vývoj nás však příjemně překvapil. Modelové procházející se po mole měli na prstech hned několik betonových prstenů, které na se strhly tak velkou pozornost, že jsme po přehlídce dostali desítky dotazů, kde se šperky dají pořídit. V tu chvíli jsme pochopili, že bychom mohli nabídnout funkční alternativu k nekonečným řadám klasických šperků ze zlata, stříbra a nablýskaných kamínků.

Po krátké úvaze jsme usoudili, že by beton sám o sobě kvůli své křehkosti, nemohl sloužit ve formě prstenu déle, než pár týdnů. Stejně jako v architektuře jsme se tedy rozhodli pomoci mu kroužkem z nerezové oceli, která dodává potřebnou oporu a pevnost.

Postupem času vznikla ucelená kolekce dámských i pánských šperků, ve které lze objevit náušnice, prsteny, náramky i manžetové knoflíčky. Vše pod taktovkou hlavního designéra Gravelli Tomáše Vacka.

Inspirace architekturou je v každém kousku dobře rozpoznatelná. Společnými rysy jsou jednoduché geometrické tvary a rafinované použití základních stavebních materiálů, které zahřejí u srdce každého vyznavače minimalismu s citem pro detail.

Až proto budete v budoucnu vybírat originální doplněk pro sebe nebo pro své blízké, víte, že existuje jedna varianta, u které o hodnotě nerozhodují pouze karáty.

Celou kolekci je možné shlédnout v internetovém obchodě shop.gravelli.com, nebo po předchozí dohodě přímo na výrobně Gravelli na Praze 9.
0 komentářů
přidat komentář

Související články