Festival, který se snaží najít společný klíč ke spokojenému životu měst a jejich obyvatel
Zdroj reSITE
Vložil Tisková zpráva
17.06.2014 09:35
Pláže na pařížské náplavce, Times Square bez aut nebo dopravní dráha proměněná ve veřejný park: festival reSITE nabídne již tento týden recepty pro lepší život ve městech.
Ve středu 18. června začne v nově otevřeném Foru Karlín 3. ročník festivalu reSITE, který až do neděle 21. června spojí mnoho předních domácích i světových osobností ze světa byznysu, architektury, obecní politiky, kultury i neziskové sféry a angažované veřejnosti, aby spolu diskutovali a hledali cesty k městu, ve kterém se bude všem dobře žít. Pořadatelé věří, že pomoci městu a zlepšit jeho vzhled, funkčnost krásu i každodenní atmosféru může v rámci svých schopností každý.
Pořadatelskému týmu reSITE se z každé oblasti podařilo získat skutečné špičky, z nichž mnohé se v České republice představí vůbec poprvé. Všichni mají zkušenost s kreativními a působivými urbanistickými změnami. „Někdy stačí skutečně málo, a atmosféra města se změní k nepoznání. High Line v New Yorku je park, který vznikl konverzí staré dopravní dráhy ze 30. let 20. století, které hrozila demolice. Vznikl životem kypící veřejný prostor, kde tráví svůj čas nejen zvědaví turisté, ale také samotní Newyorčané. Cheonggyecheon Stream v Soulu oživil pramen, který byl 40 let ukryt po chodníky a vozovkou, legendárními a skvělými kroky k humanizaci velkoměsta jsou i pařížské pláže na náplavkách Seiny či přeměna části Times Square v New Yorku na pěší a odpočinkovou zónu,“ říká architekt a programový ředitel festivalu Osamu Okamura. „Speakři, kteří vystoupí na reSITE, realizovali desítky takových projektů po celém světě a věříme, že právě jejich bohaté zkušenosti mohou být skvělou inspirací pro česká a moravská města.“
Festival reSITE zve i zájemce z řad veřejnosti. Nabídne ke zhlédnutí tři výstavy a možnost zúčastnit se večerní sérií Nočních talk show, kde se palbě otázek a diskuzi vydají všanc takové oborové veličiny, jako je mezinárodní expert na urbanismus a kritik architektury Adam Greenfield nebo Margaret Newman, která vyměnila pozici vedoucí štábu Oddělení dopravy města New York za výkonnou ředitelku Newyorské městské umělecké společnosti.
Tvůrčí a maximálně inspirující přístup se prolíná všemi částmi festivalu. Odbornou konferenci doplňují workshopy, akce ve veřejném prostoru, výstavy a projekce, neformální rozhovory a setkání s hlavními hosty reSITE, ale rovněž cyklojízda nebo videomaping… Více informací je k dispozici na www.resite.cz. Vstupenky je možné zakoupit i v den konání ve Foru Karlín.
Na městské plánovaní a budoucnost měst se zaměřují vedle odborné části festivalu hned dvě výstavy ve festivalovém centru Forum Karlín. Výstava s názvem Myslet město představí konkrétní příklady transformace deseti světových měst, například Paříže, Lagosu, Londýna, São Paula, Barcelony či Bilbaa. Pomocí pěti hlavních témat, která se týkají možností plánování, způsobu řízení města, záměrů městské správy v čase, kontextu místa a měřítka zásahů se snaží hledat důvody, proč je důležité inovovat způsoby řízení a organizace města. Druhá výstava WELTSTADT - Who creates the city? vznikla jako společná iniciativa Goethe-Institutu a Ministerstva životního prostředí SRN. Výstava se točí kolem otázky – kdo formuje budoucnost města? Za třetí výstavou, která představí dopravní strategie pro Prahu, stojí známé družení Auto*Mat. Čtvrtek i pátek nabídne zájemcům tuzemskou premiéru unikátního dokumentárního projektu My Streets Films. Ten vznikl v roce 2011 v Londýně a poprvé se projekt s prvky občanské žurnalistiky objeví i u nás. My Street Films ve spolupráci s reSITE promítne 3 filmy každodenních, nečekaných, zapomenutých i šokujících příběhů z vašich oblíbených míst od lidí, kteří milují své město.
Praktické odkazy Přihlášky na konferenci - zde (Zástupci státní správy či neziskových organizací mají slevu na vstupném) Program konference - zde. Přehled řečníků - zde.
CO JE reSITE? Festival reSITE je mezinárodní platforma pro sdílení idejí a praktických zkušeností pro obyvatelná, konkurenceschopná a odolná města. reSITE se zaměřuje na veřejný prostor z hlediska designu, kultury, politiky, financí, zapojení komunit a udržitelnosti. Jeho cílem je nastavit veřejný dialog o městském prostoru a také objevovat modely městského plánování, které mohou inspirovat občanské iniciativy. reSITE oslovuje architekty, politiky, urbanisty, developery, krajinné architekty, odborníky z oblasti plánování, inovací, dopravy, inženýry, ekonomy, finančníky, zástupce nejrůznějších komunit, vědce, umělce, studenty a všechny s aktivním zájmem o zlepšení kvality života ve městě. reSITE založil v roce 2011 americký urbanista Martin Barry. Jeho programovým ředitelem se stal architekt Osamu Okamura, dříve dlouholetý šéfredaktor architektonického časopisu ERA21.