Nové městské strategie a architektonický aktivismus ve veřejném prostoru

Zdroj
O architektuře víc! o.s
Vložil
Tisková zpráva
04.03.2011 14:45
raumlabor_berlin

10. 3. 2011 – 17.00 – Fakulta architektury ČVUT Praha, Thákurova 9

11. 3. 2011 – 11.30 – Fakulta architektury VUT Brno, Poříčí 5

11. 3. 2011 – 17.00 – Fakulta architektury STU Bratislava, Nám. slobody 19


Raumlaborkorea: Otevření openHouse, na jehož stavbě se podílelo více než dvě stě lidí z blízkého okolí; Anyang, Jižní Korea; foto: APAP2010.
Architektonický časopis ERA 21 ve spolupráci s Goethe-Institutem vás u příležitosti vydání čísla o současné německé architektuře srdečně zvou na diskuzní setkání na téma „Nové městské strategie a architektonický aktivismus ve veřejném prostoru” ve čtvrtek 10. března od 17.00 hodin na Fakultě architektury ČVUT Praha, Thákurova 9, v pátek 11. března od 11.30 hodin na Fakultě architektury VUT Brno, Poříčí 5, a ve stejný den od 17.00 hodin na Fakultě architektury STU Bratislava, Námestie slobody 19.
Hlavními přednášejícími a diskutéry budou Matthias Rick (raumlaborberlin) s příspěvkem „Instantní architektura – příběhy, stavby a experimenty” a Klaus Overmeyer (Urban Catalyst): „Katalyzování městské transformace”. V Praze se k nim připojí se svými zkušenostmi z neziskového sektoru Jan Tilinger (Surya, o. s.): „Sluneční školy v indickém Himálaji, Kargyak 4 200 m n. m.”, v Brně Kateřina Šedá představí své sociální happeningy pod názvem „Zrcadlový vrch” a v Bratislavě za místní aktivisty vystoupí Matúš Vallo (VSA) s nejnovějšími poznatky ze svého newyorského výzkumného pobytu na téma „Dobrovolnictví ve veřejném prostoru”.

Pod „novými urbánními strategiemi” se skrývají nástroje, které by nám mohly pomoci lépe současná města pochopit a pracovat s nimi. Jde o oblast architektury, která je u nás dosud velmi málo reflektována. V čísle časopisu, které bude pro účastníky akce volně k dispozici, vás navíc čeká exkluzivní rozhovor s nyní pětaosmdesátiletým Freiem Ottem, zmapování přínosů výstav IBA pro uvažování o městském plánování z pera jednoho z jejich zakladatelů Erharta Pfotenhauera, dozvíte se, co jsou to „městské katalyzátory”, městské „body nula”, o co jde v „procházkologii” a proč jsou nejlepší ty plány, se kterými jsou občané nejen seznámeni, ale s nimiž se dokážou sami identifikovat, případně se jimi nadchnout a v nejlepším případě je i přímo sami realizovat! Rakouský sociolog Peter Arlt se ptá, zda bychom neměli k městům tedy přistupovat spíše než z perspektivy dlouhodobé obecné strategie naopak z pohledu taktiky řešení okamžitých situací a možností konkrétních míst a lidí. Realizace pokrývají prostor od Německa přes Londýn a Jižní Koreu až po Burkinu Faso. Kurátor čísla ERA21 Matthias Rick z raumlaborberlin se všech tří diskuzí osobně zúčastní.

Prezentace proběhnou v angličtině, češtině a slovenštině, následná diskuze moderovaná šéfredaktorem časopisu ERA21 Osamu Okamurou proběhne v angličtině.

Podrobnější informace naleznete na www.era21.cz/facebook.

Akce se koná ve spolupráci s O architektuře víc! o.s., Goethe-Instituty v Praze a Bratislavě, Fakultou architektury ČVUT v Praze, Fakultou architektury VUT v Brně, Fakultou architektury STU v Bratislavě a za laskavé podpory Česko-německého fondu budoucnosti.
0 komentářů
přidat komentář

Související články