Celoroční série přednášek s českými a zahraničními architektkami ARCHITEKTKY pokračuje v prvním dubnovém týdnu přednáškou první dámy české architektury Aleny Šrámkové. Jejím partnerem v dialogu bude přední český historik a teoretik umění a architektury Rostislav Švácha.
ARCHITEKTKY Alena Šrámková a Rostislav Švácha / V dialogu čtvrtek 2.4.2015 / 19:30 / Studio Hrdinů
Přednáškový cyklus ARCHITEKTKY věnuje prostor pozoruhodným ženám, které spojily svůj život s architekturou. Výsadní postavení v českém kontextu patří Aleně Šrámkové (*1929). Svojí osobitou tvorbou se řadí do absolutní špičky české architektonické scény a patří mezi představitele tzv. „české přísnosti". Šrámková je autorkou a spoluautorkou řady výrazných staveb ve stylu postmoderny. Proslula například realizací nové budovy Fakulty architektury ČVUT v Praze, budovy ČKD na Václavském náměstí či vestibulu pražského Hlavního nádraží v Praze. Vedle veřejných staveb se věnuje i tvorbě rodinných či nových vesnických domů. Její jednoznačně rozpoznatelný rukopis klade důraz na celek, čistotu a neokázalost výsledného celku. Tento přístup výstižně ilustruje vlastní komentář budovy Fakulty architektury ČVUT: „Proč je budova taková, jaká je? Aby architekty učila pokoře. Jedině konfrontací s velkolepými proporcemi si dokážeme uvědomit sami sebe," říká Šrámková, která od roku 2005 vede vlastní studio Šrámková architekti.
Alena Šrámková je označována za první dámu české architektury. Je autorkou a spoluautorkou řady výrazných staveb ve stylu postmoderny (budova ČKD na pražském Václavském náměstí, vestibul Hlavního nádraží v Praze, Meteorologická stanice Šerák, nová budova Fakulty architektury ČVUT v Praze atd.). Od roku 1991 vede vlastní studio Šrámková architekti, s.r.o. Učí na FA ČVUT, zároveň působí jako profesorka a členka umělecké rady AVU v Praze. Zvítězila v řadě architektonických soutěží, v roce 1994 obdržela cenu Osobnost české architektury, v roce 2007 Poctu České komory architektů a o rok později Medaili Za zásluhy. V roce 2010 jí byla udělena cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury.
Rostislav Švácha je vědeckým pracovníkem Ústavu dějin umění Akademie věd České republiky a učitelem dějin architektury na olomoucké univerzitě a Akademii výtvarných umění v Praze. Ve svých pracích se zaměřuje na architekturu 17. až 20. století. Vydal The Architecture of New Prague (Cambridge, Mass. 1995), Karel Teige (Cambridge, Mass. 1999), The Pyramid, the Prism and the Arc: Czech Cubist architecture 1911-1923 (Praha 2000), Sial (Praha 2010, 2012) a Naprej: Czech Sports Architecture 1567-2012 (Praha 2012). V roce 2013 získal Cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury, v roce 2014 Poctu České komory architektů.