Občanské sdružení Kruh a prestižní Fakulta architektury na ETH v Curychu si vás dovolují pozvat na další přednáškový večer z cyklu „Švýcarsko-české inspirace“, který je spolufinancován Programem švýcarsko-české spolupráce. Tato dvoupřednáška se bude převážně věnovat propojování architektury a výtvarného umění a to jak na teoretické rovině, tak v praxi.
Čtvrtek 3. dubna 2014 v 19:30 hodin Kino Světozor, Vodičkova 41, Praha 1 Přednáška je v angličtině, tlumočena do češtiny, pro všechny zdarma.
Vystoupí teoretik Philip Ursprung s přednáškou Stavěné obrazy: Herzog & de Meuron a londýnský architekt Tom Emerson s názvem Nikdy moderní.
Philip Ursprung je profesorem dějin umění a architektury na ETH v Curychu a na své přednášce s názvem Stavěné obrazy: Herzog & de Meuron ukáže, jak se švýcarské duo Herzog a de Meuron, jedni z nejvýznamnějších architektů současnosti, podílejí na tzv. „ikonickém obratu“ v architektuře. Jacques Herzog a Pierre de Meuron z Basileje společně tvoří od roku 1978. Pro své výjimečné stavby, kde propojují architekturu s výtvarným uměním, byli v roce 2001 oceněni prestižní Pritzkerovou cenou pro architekturu. Spolupracují s významnými umělci jako je Thomas Ruff, Jeff Wall nebo Ai Weiwei (Pekingský národní stadion, tzv. Ptačí hnízdo, 2008, nebo Serpentine Gallery Pavilion, 2012). Philip Ursprung byl v roce 2002 přizván, aby ve spolupráci s těmito architekty připravil v roce 2002 výstavu Herzog & de Meuron: Archeology of the Mind (Herzog & de Meuron: archeologie mysli) a katalog Herzog & de Meuron: Natural History (Herzog & de Meuron: přirozená historie; 2002). Je také editorem sborníku Caruso St John: Almost Everything (Caruso St John: téměř vše; 2008) v níž představuje práci významného londýnského architekta Adama Carusa, který rovněž v říjnu vystoupí v Praze a který působí na ETH v Curychu.
Tom Emerson ve své přednášce Nikdy moderní ukáže, že znovu využívání (re-use) se postupně stává hlavním paradigmatem architektury 21. století na západě a střídá tak modernistické paradigma stavět vše nově. Tom Emerson v roce 2001 založil v Londýně společně se Stephanie Macdonaldovou ateliér 6a architects , který se již od počátku stal jedním z nejuznávanějších architektonických kanceláří v Británii. 6a architects zrealizovalo několik galerií současného umění v Londýně, ve svých návrzích se zabývají znovuvyužíváním již existujících prvků či toho, co je zrovna po ruce. Nejde jen o opětovné využívání starých budov nebo jejich materiálů, ale také o recyklaci příběhů, které podporují vznik nového autorského přístupu. V roce 2012 obdrželi 6a architects ocenění Schelling Medal za architekturu a Národní cenu RIBA. Pod názvem Never Modern (Nikdy moderní) vyšla v minulém roce v nakladatelství Park Books kniha, v níž se Irénée Scalbertová věnuje roli příběhu, historie a přivlastňování v práci ateliéru 6a architects. Tom Emerson od roku 2010 působí jako profesor architektury a designu na curyšské ETH. Společně se studenty realizuje modely velikosti pavilonů, na nichž si studenti zkoušejí jak konstrukční možnosti materiálů, tak prostorové vlastnosti svých návrhů. Tom Emerson je také autorem řady článků nejen o architektuře, ale také o umění a literatuře.