Juan Carlos Romero - online přednáška

Carlo Ratti Associati

Zdroj
Tadeáš Goryczka, Kabinet architektury
Vložil
Tisková zpráva
28.05.2020 10:25
Přednášky

První on-line přednáška s Julianem Weyerem z Kodaně , která se nedávno uskutečnila v rámci cyklu Masters of Architecture se setkala s velkým zájmem, takže není důvod nepokračovat v této formě dál a tak přinášíme druhé setkání v tomto on-line formátu, tentokrát s Juanem Carlosem Romerem, kolumbijským architektem, který reprezentuje studio Carlo Ratti Associati.


Carlo Ratti Associati sídlí v Turíně, ale má také pobočky v Bostonu a Londýně. Jejich realizace projektů rozesetých po celém světě jsou výsledkem kombinace klasického projektování s nejnovějšími digitálními technologiemi. Budovy, které tvoří jsou příkladem architektury, o které se říká, že vnímá a reaguje.
Digitální revoluce a digitalizace stále větších oblasti obklopujícího nás světa je nepopiratelnou skutečností a stále více ovlivňuji náš každodenní život. Jaký to ale má dopad na architekturu? Zástupci společnosti Carlo Ratti Associati věří, že díky integraci architektury s digitálními technologiemi dokážou tvořit takové objekty, které efektivněji mohou reagovat na potřeby jejich uživatelů. Navíc, pokud budova je inteligentnější a více automatizovaná, pak uživatel s tímto vědomím mnohem ochotněji volí udržitelné postoje.


O Carlo Ratti Associati bylo slyšet mnohem hlasitěji během koronavirové pandemie v souvislosti s projektem CURA, kdy upravili přepravní kontejnery na modulární jednotky intenzivní péče s cílem, odlehčit přeplněné nemocnice. První prototypy již byly prověřeny v jednom z největších ohnisek šíření pandemie v Evropě, kterým bylo Miláno.


Juan Carlos Romero se ve své práci zaměřuje na mezilidskou komunikaci a na urbanizované prostředí, ve kterém se pohybují. Své znalosti a zkušenosti v této oblasti získával v rámci realizací projektů různého měřítka a zaměření, od komorních interiérů až po velké zastavovací plány.

Masters of Architecture:
Již více než patnáct let probíhá v nedalekých Katovicích mezinárodně vysoce oceňovaný přednáškový cyklus, který započal v roce 2004 a jehož cílem bylo a je bezprostředně se seznámit s významnými osobnostmi v oboru architektury a to nejen z okolních zemí a Evropy, ale prakticky z celého světa. Velmi aktivní a dynamické oblastní sdružení polské obce architektů v Katovicích (zkrac. polsky: SARP Katowice) již mnoho let dokazuje, že i když nepožívá přirozených výhod hlavního města své země je schopno v rámci ne příliš přátelských, a konec konců tak velmi podobných naší Ostravě podmínkám, rozhýbat jak profesní prostředí, tak především širokou veřejnost, a tak není výjimkou, že na jejich akce, a především na přednášky z cyklu Masters of Architecture (MA), se sjede nezřídka více než pět stovek zájemců nejen z celého Polska, ale i ze zahraničí. To že, kurátoři cyklu mají pozoruhodně šťastnou ruku pokud jde o výběr hostů, svědčí mimo jiné i to, že v množině po dnes 60 přednášejících se třeba objevil už v roce 2006 portugalský architekt Eduardo Souto de Moura, který se v 2011 roce stal laureátem nejvýznamnějšího ocenění v oboru, kterým je Pritzker Architecture Prize, a nebo v roce 2012 hostil Alberto Veiga z barcelonského studia Barozzi Veiga, jež se stalo nositelem nejprestižnější evropské ceny Mies van der Rohe Awards v roce 2015.
A bylo jen jen otázkou času, kdy muselo dojít k navázaní úzké spolupráce mezi Kabinetem architektury a katovickým SARPem, a kdy konečně ostravská strana mohla podpořit celý mistrovský cyklus osobnostmi a jmény, jež se v Ostravě představily nejen přednáškami, ale především svými autorskými výstavami. A tak nebylo žádnou náhodou, že své myšlenky, vize a realizace mohli po návštěvě Ostravy a v rámci cyklu MA odprezentovat mimo jiné také Rafi Segal (USA) , Zvi Hecker (Izrael/ Německo) a v neposlední řadě také Masaharu Takasaki z Japonska.
0 komentářů
přidat komentář

Související články