Soud bude rozhodovat, komu patří nádražní Fantova budova

Vložil
ČTK
27. 09. 2017 07:55


Praha - Soud bude dnes rozhodovat o žalobě společnosti Grandi Stazioni, která má určit, zda Fantova budova na pražském hlavním nádraží patří Českým drahám nebo Správě železniční dopravní cesty (SŽDC). Dráhy loni hlavní nádraží prodaly SŽDC, která poté s italskou firmou ukončila spolupráci. Společnost kvůli tomu podala na stát a státní podniky čtyři žaloby.


Grandi Stazioni měla mít na základě smlouvy z roku 2003 hlavní nádraží pronajaté na 30 let, pokud by do loňského 16. října zvládla zrekonstruovat celý objekt. To se jí ale nepodařilo a SŽDC následně odmítla pronájem prodloužit. Krok správy železnic vyvolal soudní spory a přerušil rekonstrukci.

Kromě vlastnictví historické Fantovy budovy Grandi Stazioni napadla převod nové odbavovací haly na správu železnic. Třetí žaloba se týká náhrady více než 770 milionů jako náhrady za investované peníze při rekonstrukci nádraží.

Z této sumy SŽDC firmě loni vyplatila 565 milionů korun jako uznatelné náklady na částečnou rekonstrukci nádraží. Společnost pak snížila požadovanou sumu na zhruba 210 milionů korun. Poslední žalobou se firma domáhá zhruba 1,26 miliardy korun za ušlý zisk z dalšího pronájmu nádražních prostor.
0 komentářů
přidat komentář

Související články