Severní křídlo zámku v Novém Městě na Moravě čeká rekonstrukce

Vložil
ČTK
04. 09. 2017 14:25
Jihlava - Kraj Vysočina zamýšlí zrekonstruovat hospodářské budovy v severním křídle zámeckého areálu v Novém Městě na Moravě na Žďársku, kde sídlí Horácká galerie. Po opravě by měl být objekt využit jako depozitář škrdlovického skla a plastik. V příštím roce by měla vzniknout projektová dokumentace. Rekonstrukce v hodnotě 16 milionů korun by měla být dokončena v roce 2020. Krajští radní dnes rozhodli o zařazení opravy do zásobníku akcí.


Objekt, který je kulturní památkou zapsanou v Ústředním seznamu kulturních památek ČR, je v havarijním stavu. Opravou v minulosti prošla pouze venkovní fasáda včetně výměny oken, a to v roce 2009. "Mimo jiné je nezbytně nutná kompletní výměna zastřešení a inženýrských sítí," řekl novinářům hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD).

Přízemní severní křídlo hospodářských objektů zámku v současné době slouží jako provizorní sklad, není vytápěno ani temperováno. Na několika místech byl zjištěn havarijní stav konstrukcí. V souvislosti s opravou v roce 2009 byly sbírkové předměty vystěhovány a vzhledem k nevyhovujícím podmínkám se už nevrátily. Od té doby galerie pro jejich uložení dočasně využívá část hlavní zámecké budovy.

Pokud se rekonstrukce severního křídla uskuteční, výrazně přispěje ke zlepšení celkového vzhledu galerie. V opravených prostorách vznikne depozitář pro uložení části sbírkového fondu - skla a plastik, dočasně umístěných v hlavním objektu zámeckého areálu. Do těchto uvolněných prostor se vrátí část sochařské expozice s výběrem z děl Karla Pokorného a Josefa Mařatky a bude obnoven návštěvnický okruh.
0 komentářů
přidat komentář