Plzeňští krajští zastupitelé budou hlasovat o memorandu o galerii

Vložil
ČTK
12.06.2017 07:25
Kuba Pilař architekti, vítězný soutěžní návrh
Plzeň - Zastupitelé Plzeňského kraje by dnes měli hlasovat o memorandu o financování nové budovy galerie výtvarného umění v Plzni. Stavba pro instituci, která má velkou část svých sbírek uloženu v depozitářích, se připravuje již léta. Galerie by jí nejen vyřešila své dlouholeté problémy, byla by ale také jednou z mála veřejných kulturních institucí, které po roce 1989 dostaly novou stavbu odpovídající současným potřebám.


Memorandum o společném financování by měly podepsat kraj, město Plzeň a ministerstvo kultury, které by z předpokládaných nákladů 820 milionů korun mohlo uhradit 60 procent.

Plánovaná galerie má od loňska stavební povolení, ale kraj na ni nemá peníze. Ministerstvo kultury již několik let má investiční program na podporu regionálních kulturních institucí, záleží ale na tom, zda do něj půjdou peníze, což se zatím nedělo. Ministerstvo kultury předběžně přislíbilo Plzeňskému kraji úhradu 60 procent nákladů.

Nová budova Západočeské galerie by měla stát v lokalitě U Zvonu. V minulosti se čekalo na vyřešení dopravy v místě, také se musela odstraňovat ekologická zátěž, stavba ale ztroskotala dříve na politické nevůli. Kraj také dříve uváděl, že stavbu zahájí, pokud se podaří sehnat peníze z evropských fondů.

Strany, které dnes vedou Plzeňský kraj, mají v koaliční smlouvě zakotveno, že vedení kraje vyvine maximální úsilí na získání vícezdrojového financování pro novou galerii.

Budova, která by měla integrovat výstavní sály, kanceláře i depozitář, by se měla stavět podle vysoutěženého projektu studia Kuba & Pilař architekti. Soutěž byla už v roce 2009. Novostavba by měla kromě poskytnutí dostatečných prostor také nahradit současné historické objekty, které nejsou pro galerii nejvhodnější. Většina sbírek je nyní v depozitářích, přitom plzeňská galerie vlastní po Národní galerii například druhou nejcennější sbírku meziválečné moderny.
0 komentářů
přidat komentář

Související články