Plzeň má studii velkého území Americká-Sirková v centru

Lada Pešková
Vložil
ČTK
26. 10. 2017 17:55
Plzeň - Plzeňští zastupitelé dnes schválili novou územní studii pro atraktivní lokalitu Americká - Sirková v širším centru. Území zahrnuje například plochu po zbouraném kulturním domě Inwest nebo po obchodním domě Tesco. Jde o výjimečné místo ve městě, současný stav tomu ale neodpovídá. Zpracovaná studie vymezuje základní podmínky pro to, jak má území jednou vypadat a nahrazuje dosud platné regulační podmínky pro lokalitu z roku 2011.


"Podle posledních zjištění je tato lokalita v rámci města nejsilněji vnímána veřejností jako problémová s nutností změny. Jde o jedno z nejdůležitějších území centrální části města, které má potenciál pro doplnění a posílení městského charakteru,"
řekl technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS). O části území před lety hlasovali Plzeňané v referendu, kterým odmítli plánovanou výstavbu obchodního komplexu Corso. S developerem, který mezitím koupil i nedávno zrušený obchodní dům Tesco, se město stále soudí o náhradu škody.

Nová studie nyní vytváří parametry pro možnou zástavbu a zároveň vymezuje veřejná prostranství. Cílové podoby území by mělo být dosaženo ve dvou etapách. V první etapě studie navrhuje prostorovou regulaci zástavby a veřejných prostranství "superbloku" mezi ulicemi Americká, Sirková a Denisovo nábřeží a vymezuje základní řešení velkého křížení ulic. V druhé etapě studie řeší doplnění zástavby mezi Sirkovou a Nádražní ulicí a upravuje uliční profil Sirkové tak, aby mohl plnit funkci městské třídy, což zahrnuje přeložení ulice.

Městský Útvar koncepce a rozvoje města také zadal do studie posouzení dopadů možné zástavby na centrum města. Studie tak zohledňuje vliv budoucího komplexu na obchody, služby, bydlení, kanceláře či kulturu, sport a společenské vybavení, řekla ředitelka útvaru Irena Vostracká.

Opoziční TOP 09 studii podpořila, kritizovala ale, že její návrh vedení města neprojednalo s veřejností. "Nepochybuji o tom, že město připravilo kvalitní studii. TOP 09 je však pro transparentní postup při projednávání plánů, které se týkají budoucnosti Plzně. Studii jsme proto podpořili pod příslibem, že se o ní nyní bude detailně diskutovat s lidmi," řekl zastupitel Michal Vozobule.
0 komentářů
přidat komentář

Související články