Památkáři letos plánují obnovu zámečku Belveder ve Valticích

Vložil
ČTK
14.02.2017 14:00
zdroj: Koutne1, Wikimedia Commons

Valtice - Památkáři letos plánují obnovu zámečku Belveder ve Valticích na Břeclavsku. Rekonstrukce vyjde na 15 milionů korun. Bude v něm expozice vzácných čínských hedvábných tapet z pozůstalosti francouzské královny Marie Antoinetty, řekl dnes ČTK valtický kastelán Richard Svoboda.


Marie Antoinetta byla dcerou habsburské císařovny Marie Terezie. Ve čtrnácti letech byla poslána na francouzský královský dvůr, aby tam spojila svůj život se životem budoucího krále Ludvíka XVI. Její život skončil za francouzské revoluce v roce 1793 pod gilotinou.

Čínské hedvábné tapety z její pozůstalosti přivezl Jan I. z Lichtenštejna. Původně byly na zámku v Lednici a nyní se postupně restaurují. Tři jsou už opravené za jeden milion korun, další tři zbývá restaurovat.

Vystaveny budou na podzim v loveckém zámečku Belveder. "Lidé se do něj podívají poprvé od druhé světové války," uvedl Svoboda. Empírová stavba z roku 1802 od architekta Josefa Hardmutha stojí na severním okraji Valtic. Původně šlo o bažantnici.

Belveder patří k památkově chráněným stavbám lednicko-valtického areálu, který je od roku 1997 zapsán na seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.
0 komentářů
přidat komentář

Související články