Mrazivé počasí letošní zimy komplikuje opravy střechy na Bítově

Zdroj
Filip Vrána
Vložil
ČTK
03.02.2017 14:55


Bítov - Mrazivé počasí letošní zimy komplikuje opravy střechy na budově hradního paláce v Bítově na Znojemsku. Původně měly začít už v polovině ledna, na místě ale zatím stojí jen lešení a čeká se na lepší počasí, řekl dnes ČTK kastelán Jan Binder.


"Zvykli jsme si na celkem mírné zimy v minulých letech, kdy se dalo stavět i v zimních měsících. Letošní zima nás však vyvedla z omylu a znovu se připomněla," uvedl kastelán. Podle něj nebylo možné opravy dělat při teplotách hluboko pod bodem mrazu.

Nyní to vypadá, že opravy začnou příští týden. "Pokud to počasí dovolí, bude rozebrán střešní plášť, zkontrolovány a výměněny napadené a poškozené částí krovu, laťování, měděné okapy a krytiny. Mokré procesy budou muset počkat až na teploty nad deset stupňů," uvedl Binder. Týká se to komínů, zděných vikýřů a říms.

Opravy částečně komplikují také netopýři, kteří v půdním prostoru hnízdí a vyvádějí mladé. V místě hnízdění by měly být práce přerušeny na období duben až srpen. "Firma vytvořila harmonogram prací tak, aby netopýrům hnízdění umožnila. Část krovu, kde pobývají, bude opravena mimo zmíněný termín a navíc bude stavebně přehrazena od ostatní části střechy, kde budou práce pokračovat," uvedl Binder.

Práce na opravě střechy by měly být ukončeny do konce roku 2017 a předány v prvním čtvrtletí roku 2018. Je to jedna z největších investicí na hradě v posledních letech. Opravy vyjdou na 18 milionů korun a mají řešit havarijní stav střech.

Hrad Bítov se tyčí nad Vranovskou přehradou. Ročně jej navštíví kolem 60.000 lidí a tento počet pravidelně mírně stoupá. Stojí v části rekreační zóny přehrady, která je méně rušná než okolí Vranova nad Dyjí.
0 komentářů
přidat komentář