Lidé si mohou dnes prohlédnout reprezentační prostory Hradu

Vložil
ČTK
03. 11. 2017 07:50


Praha - Pražský hrad dnes mimořádně zpřístupní návštěvníkům své reprezentační prostory. Lidé si mohou prohlédnout některé salonky jižního křídla Nového paláce, které byly v létě zrekonstruovány. Dostanou se i do dalších sálů Nového paláce, které nejsou běžně přístupné a které slouží nejvýznamnějším protokolárním a společenským událostem. Den otevřených dveří je naplánován i na sobotu a vstup je zdarma.


Ze zrekonstruovaných prostor zájemci uvidí v nové podobě slavnostní schodiště v Matyášově bráně, Šatnu, Vstupní salon, Trůnní sál a Brožíkův salon, kde prezident například jmenuje vládu nebo přijímá velvyslance a cizí hlavy státy. Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka obnova sálů navázala na prvorepublikový vzhled reprezentačních prostor za prvních československých prezidentů Tomáše Garrigua Masaryka a Edvarda Beneše.

Na celé trase prohlídky budou panely, které připomenou významné události posledních let. Představí také historii a současnost prezidentské kanceláře a Správy Pražského hradu a aktivity českých prezidentů v historickém srovnání. Ve Společenském salonu připravili pracovníci hradního archivu pro návštěvníky expozici faksimilií vzácných archiválií.

K vidění bude také ukázka současného slavnostního stolování na Pražském hradě a jídelní tabule Masaryka s jeho oficiálním porcelánovým servisem, původním křišťálem i stříbrnými příbory.

Hrad bude dnes i v sobotu otevřen od 09:00 do 17:00 a návštěvníci se do něj dostanou zvláštním vstupem z Hradčanského náměstí, kde budou bezpečnostní kontroly u vchodu do reprezentačních prostor.

Naposledy si mohla veřejnost prohlédnout běžně nepřístupné prostory Hradu 3. června, kdy této možnosti využilo na 6400 lidí. Předtím byl Hrad zpřístupněn v dubnu 2015.
0 komentářů
přidat komentář

Související články