Letos jsme navštívili Orlické hory již potřetí se skupinou motorkářů. Sraz se koná vždy v květnu a tak jsme měli možnost sledovat postupnou rekonstrukci kostela v Neratově. V tomto případě asi platí "chvála liknavosti a nedostatku peněz". Alespoň tu je důkaz o tom, co dokáže především úsilí a nadšení lidí a že proti hlouposti se dá občas zvítězit. Střecha je nádherná a kostel je dnes krásnou dominantou, která se tyčí nad Neratovem a nádhernou krajinou Orlických hor.
K působivému interiéru a napůl prosklené střeše s odhalenými konstrukčními prvky mi nová barevná fasáda moc nesedí a (alespoň mně) spíše ubírá na pocitu monumentality a výjimečnosti. Přijde mi, že se tím stírá jedna důležitá etapa, jedna "dimenze" tohoto kostela- tedy jeho nedávná pohnutá historie- která je ovšem zároveň současnými úpravami přiznávána... Neratov mám rmoc ráda, ale mám stále vnitřní problém přijmout tu dotaženou fasádu zvenku...
S fasádou mám stejný problém
| 20.05.08 02:41
Ohromně si vážím jednotlivců a různých sdružení, které se vrhli do oprav a záchran za komunistů zdevastovaných kostelů, kaplí, křížků, tvrzí... Ale s kostelem v Neratově si nejsem jistý, zdali by nebyla přiznaná, ponechaná kamenná fasáda mnohem efektnější a krásnější. Například u kostelů s bohatým barokním článkováním fasády s monumentálními šambránami, štíty a římsami je obnova zničené fasády jistě neoddiskutovatelným pozitivním počinem pro vzhled stavby, ale kostel v Neratově, jak to alespoň vyplývá z rekonstrukce, příliš plastickou fasádu zřejmě nikdy neměl (což je k jeho monumentalitě docela škoda) a tak by bylo ponechané a zakonzervované neomítlé zdivo jistě mnohem působivější, zároveň by více vypovídalo o těžkých osudech stavby. Ale už se stalo a je dobře že kostel znovu ožil, neškodila by ale citlivěji zvolená, méně "svítivá" barevnost omítek. Také by věžím slušely barokní cibulovité báně - jejich obnova je ale v tomto případě jistě reálná a pouze to leží v nedostatku peněz... Sport je halt přednější...
Zajímal by mne původ informace o příčině požáru kostela v roce 1945! Informace jsou dost různorodé ... zde se píše o dělostřeleckém granátu, jinde o pancéřové pěsti. Někde je zmiňována souhra okolností, jinde zase úmysl ruského vojáka a pod. 10.května 1945, že bylo pouze německé obyvatelstvo, které bylo odsunuto do své vlasti. Takže by info muselo pocházet od sudetských Němců, ale to může být zkresleno - 10. května docházelo ještě k lokáním bojům s nacisty a je otázkou, jestli se v této zapomenuté obci sovětská vojska vůbec pohybovala.
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.