Evropské dřevěné kostely a zvonice ožily v souhrnném díle

Vložil
ČTK
11.06.2009 10:45
Praha

Praha - Vůbec prvním souhrnnou prací o evropské dřevěné sakrální architektuře je dvousvazková publikace Dřevěné kostely a zvonice v  Evropě autorů Jiřího Langera a Karla Kuči. Dílo, které doprovází na 2500 fotografií a kreseb, je výsledkem rozsáhlého výzkumu na území od Velké Británie po Rusko a od Norska po Rumunsko. V těchto dnech ho vydalo nakladatelství Paseka.
    První svazek pojednává o roubených a hrázděných kostelech. Z  jejich bohatého evropského fondu jich autoři popisují či zmiňují na 2000. Všímají si nejen architektury, ale i její umělecké výzdoby. Stejnou pozornost věnují západokřesťanské architektuře s důrazem na důsledky reformace i  architektuře východokřesťanské. Nezapomněli ani na dřevěné synagogy a mešity.
    Druhý svazek autoři věnovali více než 3000 zvonic, rovněž dřevěným i  hrázděným, ale výběrově také polozděným a zděným. Zvonice jsou charakteristické pro západokřesťanskou i východokřesťanskou část Evropy a jsou jedním z prvků společné evropské kulturní identity.
    Historik a etnolog Langer (1936) působil v muzeích a galeriích na Slovensku a v Rožnově pod Radhoštěm, zakládal a budoval muzea v přírodě, působí v Asociaci evropských muzeí v přírodě, od roku 1996 je šéfredaktorem časopisu Ethnologia Europae Centralis. Založil a budoval Oravskou galerii, je autorem mnoha výstav a katalogů a řady odborných publikací. Spolu s Kučou vydali publikaci Evropská muzea v přírodě.
    Architekt Kuča (1961) pracoval v památkových ústavech v Brně a Českých Budějovicích, od roku 1991 působí jako architekt a urbanista a především historik těchto oborů. Je autorem řady publikací z oblasti historie urbanismu a architektury, publikoval desítky odborných studií a článků. Podílel se na grantových výzkumných projektech Atlas lidové architektury a Venkovské kostely v Čechách. Je rovněž lektorem vlastivědného obsahu celé edice turistických map Klubu českých turistů.
0 komentářů
přidat komentář