Brno očekává do konce května rozhodnutí vlády o podpoře sálu

Zdroj
Jan Tomandl
Vložil
ČTK
13. 05. 17. 02:05
Brno - Brněnská radnice i přes trvající politickou krizi očekává, že vláda do konce května definitivně rozhodne o peněžní podpoře nového koncertního sálu v Brně. Pokud stát peníze neposkytne, uvažuje město také o úvěru. Podle uzavřeného memoranda má stát vynaložit 600 milionů korun, celkové náklady 1,256 miliardy korun dorovná Brno s přispěním kraje.


"My potřebujeme hlavně vědět, zda nás stát podpoří, anebo ne. Samozřejmě dneska je turbulentní doba, takže uvidíme, jak se to bude vyvíjet, abychom byli schopní nachystat financování, protože toto je stavba, kterou považujeme za jednu z absolutních priorit,"
řekl dnes novinářům primátor Petr Vokřál (ANO).

Primátor očekává, že vláda projekt podpoří. Jako krajní varianta v případě zdrženlivého postoje státu připadá v úvahu úvěr, například od Evropské investiční banky. V novém koncertním sálu chce Filharmonie Brno podle ředitelky Marie Kučerové zahajovat sezonu 2020/2021.

Mezi Veselou a Besední ulicí zatím stavbaři budují podzemní garáže. Do betonové stěny na dně stavební jámy dnes pozvaní hosté vložili tubus s historickými dokumenty, aktuálními novinami nebo fotografií staveniště.

V tubusu je i skladba studenta brněnské konzervatoře Jiřího Dvořáka věnovaná Leoši Janáčkovi. Je napsaná pro sólový fagot. Předsedkyně Spolku pro výstavbu koncertní síně v Brně Alena Štěpánková Veselá vložila do schránky kopii zápisu z ustavující schůze spolku v roce 1992.

Stavba garáží pokračuje podle plánu. "Základová deska je vybetonovaná, dělníci už postavili část stropu nad třetím podzemním podlažím. Teď budou pracovat na jeho svislých a vodorovných konstrukcích," uvedl ředitel Brněnských komunikací Leoš Chasák.

Město zároveň pokračuje v hledání projekčního týmu pro nadzemní část stavby včetně sálu a jeho akustiky. Do soutěžního kola se kvalifikovaly dva mezinárodní týmy.
0 komentářů
přidat komentář

Související články