Víctor Muñoz Sanz: Lights-Out

Environments and Interfaces of Nonhuman Labor

Pořadatel
Galerie VI PER

Místo konání
Vítkova 2, Praha 8

Začátek
po 01.4.2019 19:00

Odkaz
http://www ...
Přednášky



Vložil


zpět na článek
Operace Lights-out (bez osvětlení) se týkají ovládání výrobního nebo logistického zařízení pomocí softwaru pro vzdálenou správu. Najdeme je na místech, která jsou plně automatizovaná a do značné míry bez obsluhy, a která zpochybňují konvenční pojmy definující architektonický prostor, jako jsou světlo, ventilace či pohyby lidí a jejich proporce; a také jeho vnímání, protože ti, kdo provádějí kontrolu na dálku, pozorují tyto prostory i její obyvatele jen jako datové krajiny na obrazovce. Na základě logiky prostorových a řídících platforem pro automatizovanou práci zde lidé i nelidé vnímají svá těla a chování podmíněně a objevují se nové formy teritoriality, segregace i sociálního soutěžení.
Přednáška nabídne panorama nově vznikajících prostorových typologií a konfigurací, uživatelů a uživatelských potřeb vyplývajících ze stále rozšířenějšího používání automatizačních technologií ve výrobě a logistice. Prostřednictvím důkladného zkoumání anonymních architektur, patentových výkresů, propagačních brožur, robotů, pracovišť a příběhů lidí za nimi tento výzkum ukazuje, jak architektonický výsledek firemních inovací a revolučních průmyslových platforem mění konvenční architektonické postupy – a nabízí pohled na Giedionovu „anonymní historii“ – tak, jak se dnes stává skutečností.
Víctor Muñoz Sanz je architekt, výzkumník a pedagog působící v Nizozemsku. Vystudoval architekturu na ETSA v Madridu (2006), magisterský titul z architektury získal s vyznamenáním na univerzitě v Harvardu (2011) a doktorát z architektury s vyznamenáním pak opět na ETSA v Madridu (2016). Ve své práci se zabývá pojmem „workscapes“, což jsou území a architektury, kde je vykonávána práce jak lidmi, tak i bez nich, a prostory utvářené iniciativami a inovacemi průmyslových podnikatelů. Po rozsáhlé terénní práci, podpořené stipendiem Druker Travelling Fellowship Harvard Graduate School of Design, napsal svou doktorskou disertaci Networked Utopia o nadnárodním urbanismu společnosti Baťa. Od roku 2016 se zabývá současnými průmyslovými oblastmi v kontextu radikálních proměn v politice i výrobních technologiích, a to na různých institucích a v různých výzkumných formátech. Jakožto Emerging Curator 2015-16 vedl v Kanadském centru architektury v Montrealu rozhovor o odkazu aktivit iniciovaných korporátními firmami v průmyslových offshore destinacích, který byl vydán ve formě audio-dokumentárního filmu Off:Re:Onshore. Jako postdoktorand na TU Delft je součástí výzkumného projektu Cities of Making, který zkoumá možnosti pro posílení městské výroby. Jako hlavní spoluřešitel projektu Automated Landscapes na Het Nieuwe Instituut a na Fakultě architektury a vystavěného prostředí TU Delft se věnovuje výzkumu nově vznikajících prostor automatizace. Tento výzkum byl prezentován mj. jako součást holandského pavilonu na Bienále architektury v Benátkách 2018, formou esejí ve Volume, e-flux Architecture, Work Body Leisure a Harvard Design Magazine, a celou řadou přednášek. V současné dobe vyučuje Muñoz Sanz toto téma na TU Delft. Od září 2019 bude stipendistou na Akademie Schloss Solitude ve Stuttgartu.

Úvodní foto: Mléčná farma De Klaverhof, Moerdijk, 2018 (Víctor Muñoz Sanz).
0 komentářů
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.