Pořadatel
Galerie VI PER

Místo konání
Vítkova 2, Praha 8

Začátek
po 28.11.2022 19:00

Odkaz
http://www ...
Přednášky

Praha

Karlín



Vložil
Petr Šmídek

zpět na článek
Přednáška Tao DuFoura o jeho nedávno vydané knize Husserl and Spatiality: A Phenomenological Ethnography of Space (Husserl a prostorovost: Fenomenologická etnografie prostoru). Kniha se zabývá fenomenologií prostoru a ztělesnění na základě díla Edmunda Husserla. Husserlova fenomenologie ztělesněné prostorovosti, která je v architektuře málo známá, položila základy pro práci pozdějších fenomenologů, včetně známé fenomenologie vnímání Maurice Merleau-Pontyho. Prostřednictvím podrobné studie Husserlových posmrtně vydaných i nevydaných rukopisů o prostoru zkoumá DuFour hloubku a rozsah jeho fenomenologie prostoru. Kniha zkoumá jeho analýzy tělesnosti a „žitého těla" a rozšiřuje je o otázky intersubjektivní, mezigenerační a geohistorické prostorové zkušenosti, kterou DuFour označuje jako „environmentalita" prostoru. Kniha, která kombinuje detailní architektonické filozofické zkoumání prostorovosti s bohatou a intimní etnografií, promlouvá k tématům sociální a kulturní antropologie, a to z teoretické perspektivy, která se zabývá prostorovou praxí a zkušeností. Na základě terénního výzkumu v Brazílii DuFour rozvíjí své analýzy Husserlovy fenomenologie prostřednictvím prostorových popisů rituálu v afro-brazilském náboženství Candomblé. Výsledkem je nový typ metodologie a jedinečný způsob prostorového popisu, který DuFour označuje jako „fenomenologickou etnografii prostoru". Díky hluboce interdisciplinárnímu přístupu je kniha pronikavým příspěvkem relevantním pro akademiky a studenty architektury a teorie architektury, antropologie a materiální kultury a filozofie a environmentální estetiky.
Tao DuFour je architekt a prostorový teoretik. V současné době působí jako hostující vědecký pracovník na Clare Hall, University of Cambridge, a jako odborný asistent na škole architektury Cornellovy univerzity. Ve své práci se zabývá otázkami ztělesněné prostorové zkušenosti, intersubjektivního a mezigeneračního chápání architektury, krajiny a území a způsoby, jakými tyto skutečnosti tvoří historičnost prostředí a jak jsou do ní zasazeny. Věnuje se fenomenologií vnímání a tělesnosti, fenomenologickým popisům zkušenosti prostorovosti a jejich vztahem k etnografickým popisům prostoru. DuFour vede laboratoř Landscape and Urban Environmentalities Lab, interdisciplinární výzkumnou skupinu, která se zabývá studiem prostorových a územních vztahů mezi městy a jejich zázemím, včetně klimatu a atmosféry, průmyslové a zemědělské krajiny, infrastruktury, zelených pásů a lesů. Laboratoř se zaměřuje na problematiku intersubjektivních a mezigeneračních environmentálních zkušeností a představ, přičemž využívá geoprostorové mapování a čerpá z literárních a etnografických zdrojů a metod, včetně terénního výzkumu a využití vizuálních médií, jako je fotografie a dokumentární film. DuFour se ve svém současném výzkumu zaměřuje na regionální kontext Karibiku a Guayany. Vystudoval bakalářský obor na Cooper Union a získal titul magisterský a doktorský titul v oboru historie a filozofie architektury na univerzitě v Cambridge. Je autorem knihy Husserl and Spatiality: A Phenomenological Ethnography of Space (Routledge 2022) a hostujícím editorem připravovaného zvláštního čísla časopisu Future Anterior věnovaného tématu „Prostor a dědictví". DuFour je spolu s Natalií Melasovou hlavním spoluřešitelem projektu „Possible Landscapes", dvouletého výzkumného a dokumentárního filmového projektu zkoumajícího environmentální zkušenost v Karibiku se zaměřením na Trinidad a Tobago, financovaného nadací Cornell Mellon Foundation Just Futures Initiative.
0 komentářů
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.