Pořadatel
Fakulta architektury ČVUT v Praze

Místo konání
FA ČVUT, posluchárna Gočár 155, Thákurova 9, Praha 6

Začátek
po 21.3.2022 18:00

Odkaz
https://www.facebook ...
Přednášky

Praha

Dejvice

Momoyo Kaijima
Atelier Bow-Wow



Vložil
Tisková zpráva

zpět na článek
V pondělí 21. března vystoupí na Fakultě architektury ČVUT japonská architektka, zakladatelka ateliéru Bow-Wow Momoyo Kaijima. Přednáška s názvem Architecture Etnography uvede mezinárodní workshop, který v Praze pořádá ETH Zurich ve spolupráci s FA ČVUT.

Stejně jako etnografie zkoumá společnost a kulturu etnických skupin, architektonická etnografie v podání japonského studia sleduje veřejný prostor a život lidí v prostoru kolem architektury. Pozorování, ruční kresba a reflexe pomáhají Bow-Wow bořit předsudky o tom, co je architektura.

Co pro Bow-Wow architektura znamená, prezentovali poprvé v publikaci Made in Tokyo, průvodci po Tokiu z roku 2001. V jednoduchých ručních kresbách v něm zachycují chaotickou realitu města, které spontánně reaguje na potřeby a aktivity svých obyvatel. Detailně vykreslená golfová hřiště, kiosky s občerstvením, prostory pod rychlostními komunikacemi... nepředstavitelně malé, přesto užitečné prostory. Tento experiment stál na počátku jejich dalších projektů a výzkumu.

Momoyo Kaijima vystudovala Japonskou ženskou univerzitu, Tokijský technologický institut a Švýcarský federální technologický institut v Curychu (ETH), kde od roku 2017 působí jako profesorka architektonické behaviorologie. Vyučuje také na univerzitě v Tsukubě.

V roce 1992 založila Momoyo Kaijima společně Yoshiharu Tsukamoto atelier Bow-Wow. Realizace ateliéru najdete v Japonsku, Evropě a Spojených státech. Momoyo Kaijima a Yoshiharu Tsukamoto jsou letošními laureáty Wolfovy ceny za umění, prestižního izraelského mezinárodního ocenění udělovaného vědcům a umělcům za jejich úspěchy v zájmu lidstva. V Praze se ateliér naposledy představil v roce 2011 výstavou House Behaviorology v Galerii Jaroslava Fragnera.

Vystoupení Momoyo Kaijimy uvede mezinárodní workshop, který v Praze pořádá ETH Zurich ve spolupráci Fakultou architektury ČVUT. Zaměří se na potenciál architektonických kreseb, mapování městských prostranství a každodenní život v nich. Studenti budou v různých pražských lokalitách kreslit pohledy na městské prostory, společná kresba bude fungovat jako platforma pro komunikaci. Série Public Drawing Workshops se již konala v Curychu, Benátkách a Římě.

PŘEDNÁŠKA V ANGLICKÉM JAZYCE JE PŘÍSTUPNÁ ZDARMA.
0 komentářů
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.