Pořadatel
Masters of Architecture, SARP Katowice, Kabinet architektury

Místo konání
platforma instagram @mastersofarchitecture

Začátek
čt 28.5.2020 18:00

Přednášky



Vložil
Tisková zpráva

zpět na článek
První on-line přednáška s Julianem Weyerem z Kodaně , která se nedávno uskutečnila v rámci cyklu Masters of Architecture se setkala s velkým zájmem, takže není důvod nepokračovat v této formě dál a tak přinášíme druhé setkání v tomto on-line formátu, tentokrát s Juanem Carlosem Romerem, kolumbijským architektem, který reprezentuje studio Carlo Ratti Associati.

Carlo Ratti Associati sídlí v Turíně, ale má také pobočky v Bostonu a Londýně. Jejich realizace projektů rozesetých po celém světě jsou výsledkem kombinace klasického projektování s nejnovějšími digitálními technologiemi. Budovy, které tvoří jsou příkladem architektury, o které se říká, že vnímá a reaguje.

Digitální revoluce a digitalizace stále větších oblasti obklopujícího nás světa je nepopiratelnou skutečností a stále více ovlivňuji náš každodenní život. Jaký to ale má dopad na architekturu? Zástupci společnosti Carlo Ratti Associati věří, že díky integraci architektury s digitálními technologiemi dokážou tvořit takové objekty, které efektivněji mohou reagovat na potřeby jejich uživatelů. Navíc, pokud budova je inteligentnější a více automatizovaná, pak uživatel s tímto vědomím mnohem ochotněji volí udržitelné postoje.


O Carlo Ratti Associati bylo slyšet mnohem hlasitěji během koronavirové pandemie v souvislosti s projektem CURA, kdy upravili přepravní kontejnery na modulární jednotky intenzivní péče s cílem, odlehčit přeplněné nemocnice. První prototypy již byly prověřeny v jednom z největších ohnisek šíření pandemie v Evropě, kterým bylo Miláno.


Juan Carlos Romero se ve své práci zaměřuje na mezilidskou komunikaci a na urbanizované prostředí, ve kterém se pohybují. Své znalosti a zkušenosti v této oblasti získával v rámci realizací projektů různého měřítka a zaměření, od komorních interiérů až po velké zastavovací plány.

Masters of Architecture:
Již více než patnáct let probíhá v nedalekých Katovicích mezinárodně vysoce oceňovaný přednáškový cyklus, který započal v roce 2004 a jehož cílem bylo a je bezprostředně se seznámit s významnými osobnostmi v oboru architektury a to nejen z okolních zemí a Evropy, ale prakticky z celého světa. Velmi aktivní a dynamické oblastní sdružení polské obce architektů v Katovicích (zkrac. polsky: SARP Katowice) již mnoho let dokazuje, že i když nepožívá přirozených výhod hlavního města své země je schopno v rámci ne příliš přátelských, a konec konců tak velmi podobných naší Ostravě podmínkám, rozhýbat jak profesní prostředí, tak především širokou veřejnost, a tak není výjimkou, že na jejich akce, a především na přednášky z cyklu Masters of Architecture (MA), se sjede nezřídka více než pět stovek zájemců nejen z celého Polska, ale i ze zahraničí. To že, kurátoři cyklu mají pozoruhodně šťastnou ruku pokud jde o výběr hostů, svědčí mimo jiné i to, že v množině po dnes 60 přednášejících se třeba objevil už v roce 2006 portugalský architekt Eduardo Souto de Moura, který se v 2011 roce stal laureátem nejvýznamnějšího ocenění v oboru, kterým je Pritzker Architecture Prize, a nebo v roce 2012 hostil Alberto Veiga z barcelonského studia Barozzi Veiga, jež se stalo nositelem nejprestižnější evropské ceny Mies van der Rohe Awards v roce 2015.

A bylo jen jen otázkou času, kdy muselo dojít k navázaní úzké spolupráce mezi Kabinetem architektury a katovickým SARPem, a kdy konečně ostravská strana mohla podpořit celý mistrovský cyklus osobnostmi a jmény, jež se v Ostravě představily nejen přednáškami, ale především svými autorskými výstavami. A tak nebylo žádnou náhodou, že své myšlenky, vize a realizace mohli po návštěvě Ostravy a v rámci cyklu MA odprezentovat mimo jiné také Rafi Segal (USA) , Zvi Hecker (Izrael/ Německo) a v neposlední řadě také Masaharu Takasaki z Japonska.
0 komentářů
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.