Znovuzrozená chata Libušín je ozdobou beskydských Pusteven

Vložil
ČTK
28.07.2020 07:25
Dušan Samo Jurkovič


Praha - Výběr informací o chatě Libušín na Pustevnách v Beskydech (chata, která v březnu 2014 vyhořela, bude po obnovení slavnostně otevřena 30. července):


- Areál staveb na Pustevnách v Beskydech, který kromě Libušína a sousední chaty Maměnka, tvoří i objekty Pustevenka a Valašská zvonice, byl vybudován v letech 1897-1899 na objednávku Pohorské jednoty Radhošť podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče a stavitele Michala Urbánka. Zdobná podoba staveb vznikla skládáním a kombinováním různých prvků a motivů lidového stavitelství z Valašska a Slovenska.

- Dřevěná chata Libušín byla otevřena 6. srpna 1899. Interiér turistické útulny, která nese jméno bájné kněžny Libuše, byl vyzdoben freskami a grafity s motivy valašských a slovenských pověstí podle návrhu výtvarníka Mikoláše Alše. Portréty jsou dílem akademického malíře Karla Štaplera.

- V roce 1947 hrozila stavbám kvůli jejich špatnému technickému stavu demolice. Jen díky Jurkovičovu zásahu se podařilo stavby zachránit. Podruhé hrozil areálu zánik na přelomu 80. a 90. let, kdy byla kvůli nedostatku peněz zastavena rekonstrukce objektů. Celou situaci navíc komplikoval spor o vlastnictví objektů.

- V roce 1995 se vlastníkem areálu stalo Valašské muzeum v přírodě. V témže roce byl areál vyhlášen národní kulturní památkou. V roce 1996 zahájilo muzeum rekonstrukci Libušína a Valašské zvonice, které byly zpřístupněny veřejnosti v roce 1999. V tomtéž roce byla zahájena rekonstrukce útulny Maměnka.

- Chata Libušín sloužila až do tragického požáru v noci z 2. na 3. března 2014, kdy téměř celá shořela, jako restaurace. Škoda se na této národní kulturní památce odhadovala na 80 milionů korun.

- Valašské muzeum v přírodě rozhodlo po požáru o obnově Libušína a stavba nové chaty začala v létě 2017. Jednalo se o vědeckou rekonstrukci, při které se používaly původní technologie. Objekt dostal mírně jiné barvy, vrátil se do podoby v roce 1925, kdy byly dostavěny všechny jeho části.

- Náklady na obnovu Libušína dosáhly asi 111,5 milionu korun, z toho stavba si vyžádala zhruba 96 milionů korun. Včetně nákladů na likvidace požářiště, zabezpečení staveniště nebo předprojektovou dokumentaci se od požáru do objektu investovalo přes 117 milionů korun.

- Při vyšetřování požáru kriminalisté zjistili, že oheň nebyl založen úmyslně a že ho nezpůsobila závada na elektroinstalaci. Místem požáru vyšetřovatelé určili těleso komína. Případ se poté dostal ke vsetínskému okresnímu soudu, podle obžaloby způsobil neštěstí Pavel Pryszcz z Karvinska, který v roce 2007 zanedbal opravu komínových těles. Okresní soud ve Vsetíně letos v červnu Pryszcze zprostil obžaloby.

- Národní muzeum v přírodě coby správce Libušína počátkem července již potřetí vypsalo soutěž na jejího provozovatele. V minulých dvou výběrových řízeních na provozovatele zvítězila společnost Tim Hortons Slovakia. Po druhé soutěži vyzvali zástupci firmy muzeum, aby uspořádalo nové výběrové řízení. Společnost chtěla, aby obsahovalo jiné podmínky v nájemní smlouvě. Do třetí soutěže se přihlásili tři zájemci.
0 komentářů
přidat komentář

Související články