Praha - Výběr informací synagoze v Žatci, která se dnes po náročné rekonstrukci otevřela veřejnosti:
- Synagoga v Žatci je druhou největší židovskou stavbou v ČR, původně se otevřela před 152 lety, 19. března 1872. Má pohnutou historii. Za Křišťálové noci v roce 1938 byla vypálena, za druhé světové války sloužila jako nemocnice a v 50. letech minulého století jako sklad civilní obrany. Nejnověji se zařadila mezi čtveřici žateckých památek obnovovaných v souvislosti s kandidaturou města na seznam světového dědictví UNESCO. Žatec je na seznamu zapsaný od loňského září.
- Největší stavbou svého druhu v ČR je Velká synagoga v Plzni, která je třetí největší synagogou v Evropě. Tato monumentální stavba se dvěma 45metrovými věžemi a trojlodní dispozicí je zhruba o generaci mladší než žatecká, postavena byla v letech 1890 až 1893 z dobrovolných darů plzeňských Židů.
- Vybudování synagogy v Žatci souviselo se vznikem tamní židovské obce. Budova v maurském stylu podle plánů architekta Johanna Staňka, který navrhl synagogu také v sousedních Lounech, se začala stavět v roce 1871. V březnu 1872 novou budovu slavnostně vysvětil rabín Abraham Frank. V roce 1911 byla synagoga renovována a kompletně malířsky vyzdobena díky donátorství rodin Löblových a Glaserových.
- Synagoga je nedaleko centrálního náměstí. V západním průčelí stojí dvě hranolové věže s kupolemi. Vnitřní prostor je klenutý, oltář byl umístěn pod kopulí. Empora obíhající vnitřní prostor byla určena při bohoslužbách pro ženy. Z jižní strany přiléhá k synagoze budova bývalé židovské školy, kde byl také byt rabína a kanceláře. Žatec - německy Saaz - ležel v zabraných Sudetech a po Mnichovu se stal hraničním městem německé říše, což spoluurčilo i osud synagogy.
- Zkáza pro synagogu přišla v noci z 9. na 10. listopadu 1938 při protižidovském pogromu zvaném Křišťálová noc. Místní Němci ji zapálili, ale kvůli obavám, že by oheň mohl přeskočit na okolní zástavbu, povolili hasičům požár uhasit, což budovu zachránilo, vnitřní vybavení se však nedochovalo. Za války byla využívána jako vojenská nemocnice a pomocná škola, po roce 1949 sloužila jako sklad civilní obrany a chátrala. V roce 1958 se ale stala kulturní památkou.
- V 90. letech minulého století město synagogu částečně opravilo. Pro svou vynikající akustiku byla příležitostně využívána ke koncertům, už dávno si ji oblíbili i filmaři. Do svého snímku Jentl z roku 1983 si ji například vybrala americká herečka, zpěvačka a režisérka Barbra Streisandová. V roce 2013 koupil synagogu pozdější chomutovský primátor Daniel Černý za vyvolávací cenu 3,6 milionu korun v dražbě od města, které pro ni nemělo využití.
- Památka ale vyžadovala rozsáhlou rekonstrukci. "Synagoga byla vždy veřejný prostor. Když už jsem ji kupoval, tak jsem deklaroval, aby veřejným prostorem zůstala. Nechal jsem udělat dva další klíče, jeden jsem věnoval městu Žatec a druhý Spolku rodáků a přátel města Žatec, právě aby synagogu měli k dispozici k jakýmkoli kulturním a společenským akcím," řekl žatecký rodák Černý.
- Zahájit práce se nakonec podařilo až v roce 2019, a to díky evropské dotaci z programu IROP na záchranu památek. Celkový rozpočet projektu činil téměř 56 milionů korun, dotace z Evropské unie pokryla 85 procent nákladů. Pomohli drobní dárci, město i Ústecký kraj. Loni v listopadu byly práce na obnově synagogy a domu č. p. 200 oceněny v kategorii Záchrana památky při udílení cen Národního památkového ústavu (NPÚ).