Zakrytou Samsonovu kašnu si uvnitř prohlédlo více než 32.000 lidí

Zdroj
Pavel Pechoušek
Vložil
ČTK
02.10.2016 19:05
České Budějovice

Jan Šépka
Šépka architekti



České Budějovice - V Českých Budějovicích dnes končí projekt s názvem Vnímání, měl u obyvatel a návštěvníků města posílit pozornost při vnímání veřejného prostoru. V pondělí dělníci rozeberou sedm metrů vysokou dřevěnou stěnu, která stojí okolo Samsonovy kašny na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. Kašnu za zástěnou, která zde byla od 7. září, si prohlédlo více než 32.000 lidí. ČTK to řekl Michal Škoda, kurátor Domu umění, který akci organizoval.


Většině se podle organizátorů líbila. "My jsme jednoznačně spokojeni. Akce měla smysl. Byla řada těch, kteří přicházeli s předsudky. Na místě se přesvědčili, že jde o zajímavý nápad a názor změnili," uvedl Škoda. Podle jeho slov se někteří lidé ke kašně vraceli. "Mnoho lidí kvůli ní do Budějovic přijelo," uvedl Škoda. Hojně navštívené byly také speciální diskusní pořady a přednášky k tématu.

"Otevřeli jsme debatu o smyslu tohoto prostoru, o dopravě i kulturních akcích, které jsou zde organizovány. Určitě je to výzva zdejším politikům," uvedl autor projektu architekt Jan Šépka.

Organizátoři napočítali zhruba 230 lidí, kterým se projekt nelíbil a dali to hlasitě najevo. "Mapovali jsme tyto reakce. Je jasné, že těch, kterým se stavba nelíbila, ale mlčeli, bylo mnohem více. My jsme chtěli vzbudit diskusi, a to se povedlo," doplnil.

Z okna Domu umění stojícího rovněž na Náměstí Přemysla Otakara II. vedla ke kašně, která je symbolem města a patří mezi největší v České republice, dřevěná lávka z voděvzdorné překližky, po které chodili návštěvníci. Podle Šépky rozebraný materiál použije firma, která vše postavila, na další akci.

Kontroverzní stavba dřevěné stěny kolem kašny rozdělila České Budějovice na dvě části. Někteří kritizovali náklady na projekt, který se jim zdál zbytečný. Přesnou cenu projektu Michal Škoda prozradit nechtěl. Dům umění provozuje město a každý rok se zde koná osm výstav nebo různých projektů. "Na každou akci mám 250.000 korun. Někdy je potřeba více nebo méně. Každopádně náš projekt Vnímání nestojí město ani korunu navíc, bez problémů se vejdeme do letošního rozpočtu," uvedl dříve Škoda, podle nějž s realizací pomohli někteří sponzoři.

Ke známým projektům sedmačtyřicetiletého architekta Šépky patří úpravy Horního náměstí v Olomouci, úpravy Jiřského náměstí na Pražském hradě nebo návrh Národní knihovny v Praze. Českobudějovický projekt byl podle něj nejdiskutovanější.
0 komentářů
přidat komentář

Související články