Zahrada vizovického zámku by se měla dočkat kompletní obnovy

Vložil
ČTK
24.06.2018 09:25
Vizovice


Vizovice - Zahrada u vizovického zámku by se měla dočkat kompletní obnovy. Měly by se do ní vrátit také některé původní prvky, řekla ČTK kastelánka zámku Jana Pluhařová. Zahrada v anglickém a francouzském stylu vznikla při dostavbě zámku v 70. letech 18. století.

Zahrada je častým cílem návštěvníků Vizovic. "Na první laický dojem nádherná, jak ale stromy dožívají, ztratila se původní koncepce zahrady. Nechali jsme zpracovat stavebně historický průzkum, momentálně se dokončuje studie obnovy zámecké zahrady. Na to bychom měli navázat dílčími projekty a postupnou obnovou," uvedla kastelánka, podle které je obtížné získat peníze na obnovu, která by se udělala naráz. Náklady zatím vyčíslené nejsou.

Při obnově zahrady se bude podle Pluhařové vycházet z původního záměru, přestože není dostatek historických materiálů. "Bavíme se o tom, které prvky bychom do zahrady vrátili, jako třeba altánky. Víme, že tam byly dva. Víme, že tam byly římské lázně, ale jejich podobu neznáme. Je potřeba se rozhodnout, k jakému momentu podoby se budeme vracet," řekla Pluhařová.

Již nyní se při náhradní výsadbě vybírají druhy, které v zahradě historicky byly. "Snažíme se ale najít odolnější druhy. Zajímavé je, že jsme již vrátili topoly, které se vykácely ve 30. letech 20. století. Tvořily pomyslnou osu klasicistního areálu," poznamenala kastelánka.

Jako první zřejmě přijde na řadu obnova clonící stěny mezi hlavní cestou a zahradou, která je nyní již prořídlá. "Je problém najít porost, aby nebyl příliš vysoký, aby neohrožoval auta, ale vytvořil zvukovou clonící stěnu. To budeme řešit jako první, nejpozději v příštím roce," uvedla Pluhařová.

Zámecká zahrada se původně rozkládala na ploše 11 hektarů, později se zmenšila na polovinu. Zámek je národní kulturní památkou, spravuje jej Národní památkový ústav. Objekt nechal vystavět v polovině 18. století olomoucký kanovník a pozdější královéhradecký biskup Heřman Hannibal z Blümegenu. Stavbou pověřil význačného brněnského architekta Františka Antonína Grimma, který navrhl zámek v tehdy moderním francouzském stylu. Na počátku 19. století přešlo panství příbuzenskou linií na rod Stillfriedů, kteří ho vlastnili do roku 1945. Po druhé světové válce převzal správu zámku stát a od roku 1948 je přístupný veřejnosti.
0 komentářů
přidat komentář